Jak dbać o werbenę ogrodową?
Jak dbać o werbenę ogrodową?
Werbena jest cenioną rośliną ozdobną ze względu na piękne kwiaty o barwie białej, żółtej, różowej, czerwonej lub fioletowej. Nadaje się do ogrodu na rabaty kwiatowe, obwódki rabat, do ogródków skalnych, do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Pięknie wygląda werbena zwisająca z pojemników, tworząca ciekawe kompozycje z innymi roślinami. Werbena ma niewielkie wymagania, a kwitnie długo, dlatego jest bardzo chętnie uprawiana. Jak dbać o werbenę ogrodową, dowiesz się z tego artykułu.
Stanowisko
Stanowisko powinno być ciepłe i nasłonecznione. Werbena znosi nieco mniej korzystne warunki, ale gdy lato jest zbyt zimne i deszczowe, marnieje. W takie mokre lato werbena często jest też atakowana przez mączniaka. Podłoże powinno być próchniczne, żyzne i przepuszczalne. Natomiast nie nadaje się dla werbeny gleba piaszczysta i mało żyzna. Werbenę odmian wysokich można uprawiać na rabatach i kwietnikach, niskie sadzi się w ogródkach skalnych oraz pojemnikach. W pojemnikach najlepiej sprawdza się werbena zwisająca. Pojemniki na balkony i tarasy powinny być duże.
Pielęgnacja
Pielęgnacja werbeny nie jest bardzo skomplikowana. Roślina potrzebuje przede wszystkim słonecznego i ciepłego stanowiska. Nie można dopuścić do przesuszenia podłoża. Werbenę należy regularnie podlewać, zwłaszcza w czasie suszy. Zapewni nam to jej długie kwitnięcie. Jeżeli będziemy usuwać przekwitłe kwiatostany, roślina także będzie kwitła dłużej. Nie należy dostarczać werbenie zbyt dużej dawki azotu, gdyż wtedy będzie miała mało kwiatów i dużo liści.
Przygotowanie rozsady
Nasiona werbeny wysiewamy do skrzyneczek w lutym lub na początku marca. Skrzyneczki ustawiamy na parapecie okiennym, by miały jak najwięcej światła, w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Kiedy pojawią się siewki, należy je przepikować. Po dwóch – trzech tygodniach przycinamy wierzchołki pędów, by rośliny dobrze się rozkrzewiły.
Sadzenie na miejsce stałe
Sadzonki werbeny wysadza się na miejsce stałe w drugiej połowie maja, gdy miną przymrozki. Sadzimy w rozstawie dwadzieścia na trzydzieści centymetrów.