Jak skutecznie ćwiczyć mózg?
Jak skutecznie ćwiczyć mózg?
W ostatnim czasie bardzo szeroko rozpowszechniona jest moda na wszelakie ćwiczenia. Nie sposób zliczyć technik wypracowywania kształtnych łydek albo płaskiego brzucha z efektownym sześciopakiem w roli głównej. Na portalach internetowych bardzo łatwo znaleźć szereg porad, w jaki sposób najefektywniej wyrzeźbić klatkę piersiową rodem z męskich czasopism albo dorobić się dorodnego bicepsa. Biegamy, ćwiczymy na siłowni, jeździmy na rowerze. Ale jak ćwiczyć mózg? To pytanie nie jest bezzasadne, bo mózg, choć mały, potrafi spożytkować nawet 20% energii wydatkowanej przez cały organizm! Praca chociażby pomp sodowo-potasowych jest bardzo energochłonna, więc warto zadbać o to, by ta energia nie była zużywana na marne.
Czytaj
Czytanie bardzo dobrze wpływa na rozwój mózgu. Rozwija wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa. Zdarza ci się często gubić słowa, przerywać myśl, bo nie możesz odpowiednio się wyrazić? Zacznij czytać, a przekonasz się, jak wiele się zmieni i z jaką płynnością będziesz się wypowiadać. Mózg uwielbia tę rozrywkę i na pewno cię za taką działalność wynagrodzi. Nie musisz zaczynać od klasyki literatury, przez którą czasem ciężko przebrnąć. Zacznij od przyjemnych, prostych powieści, które będą dla ciebie czystą rozrywką. Świat papierowych kartek wchłonie cię na dobre i zagościsz w nim na długo.
Poznawaj świat
Nie bierz całej rzeczywistości powierzchownie. Zgłębiaj tematy, zainteresuj się tym, jak dana rzecz działa. Rozbierz ją na części pierwsze i zachwyć się jej geniuszem. W telewizji czy w internecie znajdziesz wiele programów naukowych, które traktują o rzeczach podstawowych, z jakimi masz do czynienia na co dzień, a dowiesz się dzięki nim o istocie ich istnienia.
Śledź wydarzenia na świecie
Na zamykaj się w zaściankowych ramach własnego podwórka. Otwórz się na świat, poznawaj kultury i podróżuj w różne miejsca. Śledź aktualności, najlepiej z wielu źródeł. Podstawą ich zrozumienia będzie zgłębienie historii i sytuacji geopolitycznej, więc nie uciekaj przed tym. Nie dopuszczaj do tego, by korzystać z jednego źródła informacji, gdyż nie wszystkie media są bezstronne.
Ucz się języków
Nauka języków obcych bardzo dobrze wpływa na mózg. Nie dość, że nauczysz się nowego języka, który może okazać się przydatny podczas podróży bądź w pracy, to jeszcze poprawisz kondycję swego podstawowego języka. Dobrą metodą nauki jest korzystanie z fiszek, rozmowa z osobą danej narodowości albo specjalne kursy językowe, nawet na płytach CD.