Jak sadzić kapustę – podstawowe zasady
Jak sadzić kapustę – podstawowe zasady
Kapusta to jedno z chętniej jadanych warzyw. Można je przygotować na bardzo wiele sposobów, zarówno jako sałatkę, gotowany dodatek do obiadu, jak również w zupie. Sprzyja diecie i jest bardzo zdrowa. W związku z tym, jeżeli posiada się kawałek ziemi, warto wykorzystać go do uprawy kapusty. Własna będzie jeszcze smaczniejsza.
Odpowiednia gleba
Podstawą uprawy kapusty jest odpowiednia gleba dla niej. W zależności od rodzaju kapusty – wczesna lub późniejsza – dobra jest gleba lekka albo żyzna i wilgotna, chociaż nie przesadnie mokra. Kapusta nie uda się również na piasku ani na podmokłym terenie. Przed posadzeniem kapusty niezbędne jest również zadbanie o to, aby nie znajdowały się w niej żadne chwasty, ponieważ kapusta nie znosi takich dodatków.
Prawidłowa temperatura
Kapusta jest ciekawym warzywem, jeżeli chodzi o wymagania temperaturowe, ponieważ jest dość odporna na mróz. Może znieść nawet temperaturę -5 stopni Celsjusza, co dla wielu innych roślin byłoby zabójcze. Jednak najlepszą temperaturą, w której kapusta może swobodnie rosnąć, jest 15 – 20 st. Celsjusza, dzięki czemu będzie miała nie tylko ładny wygląd, ale przede wszystkim wspaniały smak.
Miejsce dla kapusty
Jeżeli jest to pierwsza uprawa kapusty, warto wybrać dla niej miejsce z łagodnym nasłonecznieniem, na glebie bogatej w składniki odżywcze, zwłaszcza potas. Ze względu na to, że kapustę najczęściej sadzi się w kwietniu, jesienią warto dodać do jej przyszłego miejsca obornik. Kapusta bardzo go lubi i dobrze na nim rośnie. Dobrze jest pamiętać, że kapusta nie powinna co roku rosnąć w tym samym miejscu, więc jeżeli planuje się uprawę każdego roku, trzeba zadbać o zmianę grządek.
Sadzenie kapusty
Na przygotowanej ziemi można rozpocząć sadzenie nasion. Powinny być one zakopane nie głębiej niż 1,5 – 2 centymetry pod ziemią. Trzeba pamiętać, że warzywo rośnie do góry, a nie w głąb i powinno móc wybić się na powierzchnię. Nasiona nie powinny być sadzone zbyt blisko siebie, ponieważ każda główka będzie potrzebowała dla siebie sporo miejsca. Obsianą grządkę należy dobrze podlewać i póki nie pojawią się pierwsze listki, pamiętać o utrzymywaniu stałej wilgotności.
Pielęgnacja kapusty
Pielęgnowanie kapusty polega przede wszystkim na odchwaszczaniu stanowiska oraz nawożeniu. Poza obornikiem, który stosuje się jeszcze przed sadzeniem, można stosować również inne nawozy, dostępne w sklepach ogrodniczych. Dobrze sprawdzają się nawozy mineralne oraz saletra amonowa. Dzięki nim kapusta ma odpowiednią ilość składników niezbędnych do poprawnego wzrostu.Po poprawnym posadzeniu i pielęgnacji kapusta jest gotowa do wzrostu między lipcem a sierpniem.