Co powoduje, że pięty pękają?
Co powoduje, że pięty pękają?
Wraz z nadejściem wiosny wiele osób przypomina sobie o piętach. Okazuje się wówczas, że nie wyglądają tak ładnie, jak powinny. Nie są gładkie i miłe w dotyku, lecz szare i spękane, pomimo że nie robiło się niczego – teoretycznie – co mogło doprowadzić je do takiego wyglądu. Zdarzają się sytuacje, gdy wiadomo, czemu skóra pęka, jednak częściej pękające pięty wydają się pojawiać same, bez żadnych powodów. W poniższym artykule pokażemy, że przyczyna zawsze istnieje.
Niepoprawna higiena osobista
W przypadku pięt higiena osobista nie jest związana tylko z jej brakiem, lecz z nadmiarem starań o zachowanie dobrego stanu pięt. Mycie, wcieranie kremów to oczywiście potrzebne zabiegi, jednak nawet je można wykonywać w nadmiarze. Dotyczy to szczególnie ścierania pięt pumeksem, w czym niektórzy potrafią przesadzić tak bardzo, że na piętach tworzą się rany. Nadmierne ścieranie skutkuje odrastaniem skóry znacznie grubszej, która stopniowo zaczyna przeszkadzać w chodzeniu i którą chce się od razu usunąć. Zamiast ścierać duże ilości naskórka od razu, lepiej robić to delikatnie, powoli, ale regularnie.
Odwodnienie skóry
Skóra potrzebuje dużej ilości wody, aby nie doszło do przesuszenia. Im jej więcej, tym lepiej skóra się prezentuje, nie ma ubytków, nie jest szorstka, nie łuszczy się ani nie wykazuje żadnych nieprzyjemnych objawów. Gdy zabraknie odpowiedniej ilości płynów, pojawia się problem w postaci odwodnienia naskórka. Z tego powodu może pojawiać się łuszczenie się skóry, w tym pięt. Jeżeli w żaden sposób nie zapobiega się temu, może okazać się, że zwykłe łuszczenie przerodziło się w rany.Zdarza się również, że nadmierne przesuszenie i pękanie pięt ma znamiona choroby dziedzicznej, genetycznej.
Ciąża lub nadwaga
Nacisk na pięty, podczas szczególnego czasu jakim jest ciąża, jak również nadwaga mogą doprowadzić do pojawienia się pęknięć na piętach. Im większy jest nacisk, tym łatwiej o spękanie pięt, poszarzenie, nieładny, zrogowaciały naskórek, który może doprowadzić do znacznego dyskomfortu w poruszaniu się. W skrajnych wypadkach można nawet zauważyć krwawienie.
Buty i skarpety
Wiadomo, że na co dzień wychodzi się z domu w butach, które mają za zadanie chronić stopę. Niestety, nie zawsze to robią i gdy są za małe, mogą powodować przykurcz stopy, konieczność jej zwijania, co nie wpływa pozytywnie na wygląd nóg. Buty powinny być dopasowane do stopy, z wkładką w odpowiednim rozmiarze, jak również mieć niewielką ilość miejsca po bokach lub na czubku, żeby nie powodować urazów. Równie istotne jest noszenie bawełnianych, przepuszczających powietrze skarpetek, które nie pozwolą na spocenie się nogi, otarcia i przede wszystkim zapewnią ochronę przed pękaniem. Niestety, nieoddychające skarpetki to gotowe otarcie, dlatego trzeba o tym pamiętać.