Co robić, kiedy pies zrani się w opuszkę?
Co robić, kiedy pies zrani się w opuszkę?
Podczas spaceru pies ma wiele możliwości zranienia się w opuszkę. W trawie oraz na chodniku mogą znajdować się ostre kamienie, kawałki drewna albo resztki śmieci. Z tego powodu uraz opuszki jest bardzo częsty u czworonogów. Zranienie wygląda bardzo nieprzyjemnie na pierwszy rzut oka, jednak jeśli podejmie się odpowiednie kroki, oszczędzi się psu bólu i dyskomfortu.
Tamowanie krwawienia
Pierwszym krokiem i najważniejszą rzeczą jest zatamowanie krwawienia u zwierzaka. Jest to niezbędne, aby pies nie stracił zbyt wiele krwi, a jednocześnie żeby nie wdała się żadna infekcja. To, o co pies zranił opuszkę, z pewnością nie było sterylnym przedmiotem.Najlepiej do tamowania krwawienia nadaje się tampon albo gaza jałowa. Oba elementy są w stanie zahamować upływ krwi oraz zapewnić sterylność.
Opatrunek uciskowy
Po zabezpieczeniu krwawiącego miejsca założyć opatrunek uciskowy, który zmniejszy krwawienie. Najlepiej sprawdzi się do tego bandaż.Opatrunek powinien być dość przylegający i ścisły, jednak nie za bardzo, aby pies nie odczuwał bólu ani drętwienia kończyn. Jeżeli pomimo założenia opatrunku nadal widoczna jest krew, wówczas należy nałożyć jeszcze jedną warstwę bandaża.
Sprawdzenie opatrunku
Po 1 godzinie rozwinąć opatrunek, sprawdzając, jak wygląda rana. Jeśli krwawienie ustało, to znak, że wszystko dobrze. Należy zmienić opatrunek i gazę lub tampon na czyste materiały i owinąć je jeszcze raz.
Wyjściowa apteczka
Ze względu na to, że do zranienia może dojść niemal w każdym momencie spaceru, dobrze jest zabierać ze sobą elementy niezbędne do założenia opatrunku. Nie zabierają wiele miejsca w torebce, a mogą pomóc zranionemu zwierzęciu. Dobrze jest mieć przy sobie także przysmak dla pupila, w nagrodę za dzielne zniesienie bandażowania.