Dlaczego warto odwiedzić Pojezierze Wałeckie?
Dlaczego warto odwiedzić Pojezierze Wałeckie?
Pojezierze Wałeckie to region, a w zasadzie mezoregion geograficzny, mieszczący się w północno-zachodniej części naszego kraju. Rozdziela Równinę Drawską i Równinę Wałecką. Znacząca jego część znajduje się na terenie chronionym. Miejsce to jest bardzo urokliwe i wiąże się z nim wiele urokliwych i osobliwych historii, a także zagadek. Jedna z nich traktuje o tym, jakie skarby kryje w sobie położona tutaj „Magiczna Górka”, z której nie staczają się przedmioty, a samochody same pod nią wjeżdżają… osobliwe? Jeśli chcesz poznać do końca tę, a także wiele innych ciekawych historii, najpierw przeczytaj poniższy artykuł, a potem udaj się na Pojezierze Wałeckie w poszukiwaniu odpoczynku i ciekawych przygód.
Podań czar
Odpowiedzi na pytania o cuda dziejące się na owej Magicznej Górce znajdziemy w podaniach ludowych. Jedno z nich głosi, że żyła tam uboga Elżbieta wraz z synem. Pewnego dnia, niosąc go na rękach, całkiem przypadkowo znalazła wejście do ogromnego skarbu. Gdy je zauważyła, wiedziona chciwością, weszła do środka, kompletnie zapominając o dziecku. Elżbieta przeklęła wszystkie skarby, ale dopiero po roku drzwi do groty ponownie się otworzyły i mogła wyjść i odzyskać dziecko. Ogarnęła ją ogromna radość z tego powodu – aż upuściła wielki dzban z wodą, która rozprysnęła się do góry. Od tamtej pory wiele przedmiotów toczy się, niczym ta woda, pod górkę.
Kraina jezior
Istnieje także podanie tłumaczące ogromną ilość jezior na tym terenie. Głosi ono, że Bóg po stworzeniu świata rozejrzał się dookoła, widząc przepiękne lasy, góry, doliny, morza i oceany. Jednakże gdy zwrócił wzrok na okolicę Pojezierza Wałeckiego, region ten wydał mu się mało urokliwy. To bardzo zasmuciło Stwórcę. Rozciągający się wokoło widok spowodował, że Bóg zapłakał nad tym regionem, wyrażając tym samym niezadowolenie ze swojej pracy. W miejscu, gdzie spadły łzy, powstały jeziora, które okazały się być najcenniejszym boskim darem w całym regionie. Oprócz zbiorników wodnych jest tutaj także bogactwo lasów, w których zamieszkują jelenie, łosie i bobry. Przy odrobinie szczęścia być może uda Ci się spotkać któregoś z nich.
Największe atrakcje turystyczne
Wszystkich turystów zaprasza szlak „Wielka Pętla Wałecka” – liczy sobie aż czterdzieści pięć kilometrów. Po drodze mijamy sześć malowniczo położonych jezior. Jest także coś dla miłośników architektury – zamek w Tucznie. Posłuchamy tam kolejnej legendarnej opowieści, mówiącej o miłości sokolnika i pięknej kasztelanowej. Podobno ich duchy do dziś krążą w blasku księżyca po zamkowych ruinach, odnawiając przysięganą sobie wieki temu miłość. Całość pojezierza obejmuje aż sto sześćdziesiąt sześć jezior, z których największe to Bytyń Wielki i Tuczno. Zatem jak widzimy, region ten odpowie na potrzeby każdego rodzaju turysty – zarówno miłośnika historii i architektury, jak i pasjonata przyrody, wody i pieszych wędrówek. Szczególnie polecić można go również fotografom i poszukiwaczom niezwykłych widoków. Najbliżej położonym większym miastem jest Wałcz (tu znajdziecie bazę noclegową, restauracje i sklepy, a także PKS).