Domowe sposoby na podrażnioną twarz
Domowe sposoby na podrażnioną twarz
Pieczenie, zaczerwienienie, drobne czerwone krostki – to wszystko świadczy o podrażnieniu skóry. Ze względu na to, że skóra na twarzy jest bardzo wrażliwa, często podrażnienia pojawiają się właśnie na niej. Opalanie oraz golenie – w przypadku mężczyzn – dodatkowo mogą ją urazić. Gdy tylko poczuje się nieprzyjemne objawy, warto zastosować jeden z domowych sposobów na ich złagodzenie.
Okład z płatków owsianych
O płatkach owsianych można mówić i pisać jedynie dobre rzeczy, ponieważ zawarte w nich składniki wspomagają ciało od środka. Jednak płatków można użyć również zewnętrznie na podrażnioną skórę twarzy i przygotować z nich okłady. Aby je przygotować, niezbędna jest miska z ciepłą wodą, bawełniana ścierka, gumka do włosów i 1/2 szklanki płatków owsianych. Płatki wsypuje się na środek ścierki i związuje ją ciasno gumką, a następne moczy w ciepłej wodzie. Pierwsze moczenie powinno trwać 1 minutę, żeby płatki dobrze nasiąkły wodą. Po tym czasie przykłada się je delikatnie do twarzy przez 15 – 20 minut, a zaczerwienienia znikną.
Ogórek i jogurt
Zmniejszenie zaczerwienienia skóry, a jednocześnie nawilżenie – tak działa balsam ogórkowo-jogurtowy. Do jego przygotowania potrzeba jedynie 1 łyżki tłustego jogurtu naturalnego oraz 1/2 ogórka zielonego. Oba składniki należy włożyć do blendera, malaksera lub innego rodzaju robota kuchennego i połączyć tak, aby tworzyły gładką masę. Balsam jest gotowy do nakładania od razu, jednak chcąc nim leczyć podrażnienie, warto włożyć go na 30 minut do lodówki. Dzięki temu po wyjęciu będzie nie tylko leczył, ale również chłodził, co przyniesie ulgę skórze twarzy.
Herbata i mleko kokosowe
Na mniejsze podrażnienia, które nie obejmują całej twarzy, skutecznie działa herbata połączona z mleczkiem kokosowym. Przygotowanie mieszanki jest bardzo proste. Na początek należy zaparzyć filiżankę herbaty ekspresowej i poczekać, aż torebka dobrze nasiąknie. Następnie wyciąga się torebkę i odsącza herbatę do miseczki, dodając do niej 1 łyżeczkę mleczka kokosowego. Całość trzeba dokładnie wymieszać, po czym nasączyć mieszanką wacik i przykładać do podrażnionych miejsc. Zawarty w herbacie kwas taninowy zmniejsza stan zapalny skóry, a mleczko kokosowe doprowadzi do jej regeneracji.
Olejek z drzewa herbacianego
Antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości olejku z drzewa herbacianego przydają się w łagodzeniu podrażnień na twarzy. Wystarczy zmieszać 3 krople olejku z 1 łyżką oliwy z oliwek. Mieszankę powstałą ze składników należy nanieść na piekące lub zaczerwienione miejsce i pozostawić do wchłonięcia.
Mleko i aloes
Domowy tonik aloesowy to również sprawdzony sposób na podrażnienia na twarzy. Do jego przygotowania wystarczą 2 łyżki mleka i 1/2 szklanki żelu z aloesu. Składniki można wymieszać albo zmiksować i przelać do buteleczki. Mycie twarzy przygotowanym specyfikiem 2 razy dziennie znacząco złagodzi pieczenie, podrażnienie, a dodatkowo nawilży skórę.