Jak chronić maliny przed chorobami i szkodnikami?
Jak chronić maliny przed chorobami i szkodnikami?
Aby cieszyć się wspaniałym smakiem malin ze swojego ogrodu, trzeba je starannie pielęgnować. Odpowiednie sadzenie, nawożenie czy przycinanie krzewów są bardzo istotne. Maliny należy również chronić przed chorobami i szkodnikami. Używa się do tego środków chemicznych w postaci oprysków, ale ważne są również odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Ochrona krzewów ma szczególne znaczenie, gdy prowadzimy hodowlę malin na dużą skalę. Wówczas zarażenie chorobą albo pojawienie się szkodników mogą przyczynić się do poważnych strat. Jak dbać o uprawę malin, dowiesz się z tego artykułu.
Choroby malin
Gdy jest bardzo wilgotno, maliny atakowane są przez grzyby, które powodują często występujące choroby – zamieranie pędów malin oraz szarą pleśń. Zamieranie pędów malin objawia się zmianą koloru pędów (pojawiają się fioletowe, a następnie szare
przebarwienia). Następnie kora zaczyna się łuszczyć i pękać, a pędy stopniowo zamierają. Przenoszeniu się choroby sprzyja zbyt duże zagęszczenie pędów. Z kolei szara pleśń rozwija się w wysokich temperaturach przy dużej wilgotności. Powoduje obumieranie młodych pędów, usychanie pąków kwiatowych oraz pojawianie się szarego nalotu na owocach.
Jak zwalczać choroby malin?
Maliny zabezpiecza się przed chorobami za pomocą oprysków środkami grzybobójczymi. Bardzo ważna jest także profilaktyka polegająca na odpowiedniej pielęgnacji. Przed końcem maja należy usunąć wszystkie młode pędy. Jeśli lato jest suche, a maliny rosną na przepuszczalnym podłożu, staranne wykoszenie młodych pędów umożliwia rezygnację z dwóch pierwszych oprysków.
Szkodniki malin
Szkodniki malin żerują na liściach, pąkach kwiatowych i rozwiniętych kwiatach. Na skutek tego krzewy nie rosną prawidłowo, owoców jest mniej i są robaczywe. Do zwalczania szkodników należy stosować odpowiednie atestowane środki chemiczne w porze właściwej dla danego gatunku, na ogół przed kwitnieniem malin albo po masowym pojawieniu się dorosłych owadów. Ważne jest także usuwanie i palenie zarażonych części roślin.
Kwieciak malinowiec
Kwieciak malinowiec to chrząszcz, którego samice składają jaja w pąkach kwiatowych. Stają się one pożywieniem larw, a krzewy przez to mają mniej kwiatów i dają mniejsze plony. Młode, czarne chrząszcze wygryzają dziurki w liściach.
Kistnik malinowiec
Kistnik malinowiec to mały chrząszcz, który niszczy zarówno pąki i kwiaty, jak i liście oraz owoce. Chrząszcze żywią się liśćmi, pąkami oraz rozwiniętymi kwiatami. Powoduje to, że dojrzewa znacznie mniej owoców. Najwięcej szkód powodują żerujące w owocach larwy.
Przędziorki
Groźnymi szkodnikami malin są również przędziorek chmielowiec i przędziorek malinowiec. Niszczą one liście roślin, nakłuwając je od spodu i wysysając sok. Chore liście mają charakterystyczne żółte plamki, brązowieją i usychają. O obecności przędziorków świadczy charakterystyczna delikatna pajęczynka.
Ekologiczna uprawa malin
Do uprawy ekologicznej, w której nie stosuje się środków chemicznych, nadają się szczególnie maliny powtarzające owocowanie (na przykład Polana, Polka i Pokusa). Są one odporniejsze na choroby wywoływane przez grzyby i nie są narażone na atak kwieciaka malinowca oraz kistnika malinowca, dzięki czemu ich owoce nie robaczywieją.