Jak ciekawie zorganizować dziecku mikołajki?
Jak ciekawie zorganizować dziecku mikołajki?
Szósty grudnia to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci – obok urodzin i Wigilii – dni w całym roku, nasze pociechy uwielbiają bowiem mikołajki. Wówczas to Święty Mikołaj (czyli zazwyczaj wcieleni w niego rodzice) spełnia ich najskrytsze marzenia! Stajemy więc przed poważnym dylematem – co kupić naszemu dziecku? Pamiętajmy, że kupowany przez nas upominek wcale nie musi być bardzo drogi – ważne, by był po prostu oryginalny. Spraw więc, aby prezentem był cały dzień – w tym celu musisz się jednak solidnie przygotować do roli, jaka na Ciebie czeka. Poniższy artykuł podpowie Ci, jak zorganizować niezapomniane mikołajki.
Odpowiednio się przygotujcie
Twoje dziecko musi pamiętać, że aby dostać wymarzony prezent, musi przede wszystkim o niego poprosić – a zatem konieczne jest napisanie listu do Świętego Mikołaja. Możecie oczywiście zrobić to razem. Podczas tej czynności warto opowiedzieć dziecku o pracy Świętego i o tym, że wszystkie dzieci na całym świecie czekają na podarki od niego – dlatego nie jest możliwe, aby każdy mógł się z nim spotkać osobiście. Dlatego też nie może być tak, że każdy może sobie zażyczyć czegoś bardzo kosztownego, ponieważ wówczas Mikołaj nie dałby rady zakupić wszystkich podarków. Po napisaniu listu włóżcie go do koperty – poradź, aby Twoja pociecha włożyła go pod poduszkę albo dała Tobie, a Ty wyślesz go bezpośrednio do odbiorcy.
Tuż przed wizytą…
W dzień poprzedzający mikołajki przygotujcie wspólnie miejsce, gdzie złoży on prezenty. Rozwieście skarpety lub wystawcie wyszorowane buty, w które włoży on upominki. Gdy nadejdzie już ten wieczór, niech któreś z dorosłych wyjdzie na poszukiwania Mikołaja. W tym czasie oczywiście przebierze się on w stój Świętego i wróci z prezentami. Pamiętaj, aby wrócić potem i wytłumaczyć dzieciom, że niestety nie spotkaliśmy Mikołaja lub wręcz przeciwnie – spotkaliśmy go, ale poprosił nas o pilnowanie reniferów, dlatego nie mogliśmy być obecni przy jego wizycie w domu. Inną opcją jest poproszenie kogoś zupełnie obcego, np. kolegi czy sąsiada, aby wpadł z niezapowiedzianą wizytą – oczywiście w odpowiednim przebraniu i z worem pełnym prezentów. Warto porozmawiać z dzieckiem – szczególnie, gdy Mikołaja odgrywa ktoś obcy, a więc z nieznanym dla pociechy głosem – wówczas nie wzbudzi to podejrzeń.
Cenne porady
Kupując prezenty na mikołajki, zainwestujmy raczej w drobiazgi, a nie w jeden duży podarek. Mogą to być drobne zabawki, słodycze, książeczki. Dzieci będą się bardziej cieszyły z większej ilości drobnych upominków. W coś większego i kosztowniejszego możesz zainwestować, kupując prezent pod choinkę. Poza tym Mikołaj podczas rozmowy może zaangażować dziecko, prosząc na przykład o opowiedzenie jakiejś historyjki, zaprezentowanie wierszyka lub zaśpiewanie piosenki. Można też zadać dziecku zagadkę do rozwiązania.