Jak dbać o bibeloty?
Jak dbać o bibeloty?
Niewielkie przedmioty, ustawiane na półkach, kominkach czy komodach w celach dekoracyjnych, zwane bibelotami, mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza, zwłaszcza jeśli nie jest ich zbyt dużo i zostały właściwie dobrane. Jednak jeśli będą one zakurzone i brudne, zamiast zdobić, będą szpecić nasze mieszkanie. Utrzymanie ich w porządku jest dość pracochłonne, a to, że wykonane są z bardzo różnych materiałów, nie ułatwia sprawy. Aby właściwie konserwować posiadane drobiazgi, trzeba wiedzieć, jak obchodzić się z różnymi materiałami – od porcelany po drewno hebanowe. Porady na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Porcelana
Porcelanę dekoracyjną należy myć w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny (1 cytryna na 1 litr wody). Wkładamy do plastikowej miseczki po jednym przedmiocie i myjemy miękką szmatką. Wycieramy również miękką, najlepiej spraną ściereczką. Figurki z porcelany pozostawiamy w wodzie na dwie godziny, a po wyjęciu dokładnie spłukujemy (jeśli korzystamy z twardej wody) lub pozostawiamy do wyschnięcia (jeśli używana przez nas woda jest miękka).
Marmur
Marmurowe wazony, popielniczki, podstawy pod lampy i inne ozdobne przedmioty mogą pęknąć. Można łatwo zamaskować takie uszkodzenie, używając stearyny. Zapalamy świecę i trzymamy nad pęknięciem, tak by krople stearyny można było wetrzeć w szparę za pomocą noża. Kiedy stearyna wyschnie, usuwamy delikatnie jej nadmiar, uważając, by nie uszkodzić powierzchni marmuru. Na koniec przedmiot starannie polerujemy. Sposób ten nadaje się także do doraźnego naprawienia pękniętego marmurowego blatu.Dekoracyjne przedmioty wykonane z białego marmuru można oczyścić następującym preparatem: do litra wody wsypujemy tyle sproszkowanej kredy, by powstała papka, i dodajemy 6 gramów chlorku bielącego. Tą papką pokrywamy powierzchnię przedmiotu, który chcemy oczyścić, i pozostawiamy do wyschnięcia. Po około 2 godzinach usuwamy preparat, przedmiot myjemy czystą wodą, wycieramy i polerujemy miękką szmatką.Do mycia rzeczy z kolorowego marmuru przygotowujemy wodę z mydłem (2 łyżki stołowe rozgotowanego mydła na 1 litr wody). Po umyciu należy je starannie opłukać, wysuszyć i wypolerować miękką szmatką.
Alabaster i gips
Przedmioty z alabastru na co dzień czyści się szmatką i odrobiną talku. Natomiast raz na pewien czas (co rok czy co pół roku) należy je oczyścić dokładniej. Trzeba przygotować gęsty krochmal i posmarować nim powierzchnię figurki czy lampy. Następnie stawiamy ją w przewiewnym miejscu. Krochmal, wysychając, wchłania kurz i brud. Kiedy wyschnie i odpadnie, przedmiot będzie już czysty. Podobnie możemy wyczyścić artystyczne wyroby z gipsu.
Kość słoniowa
Do mycia przedmiotów z kości słoniowej używać należy miękkiej szczoteczki i mydła. Jeżeli figurka czy ozdoba jest mocno zabrudzona, można użyć denaturatu, a po oczyszczeniu opłukać ją i wytrzeć irchową ściereczką. Jeśli kość słoniowa zżółkła, do wybielenia jej zaleca się użyć ciepłego mleka z dodatkiem cytryny (w równych proporcjach). Należy jednak pamiętać, że żółknięcie kości słoniowej jest procesem naturalnym i według niektórych kolekcjonerów zwiększa wartość danego przedmiotu.
Kryształy
Kryształy należy myć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu, płynu do szyb albo amoniaku. Płucze się je w zimnej wodzie z dodatkiem octu (pół szklanki octu na litr wody). Po umyciu należy je wytrzeć do sucha i wypolerować miękką szmatką. Kryształy przybrudzone można przetrzeć szmatką zwilżoną denaturatem.
Inne materiały
Przedmioty z hebanu przecieramy olejem lnianym, używając szmatki oraz pędzelka do oczyszczenia trudno dostępnych miejsc. Przedmioty z rogu myjemy wodą z dodatkiem amoniaku (łyżka amoniaku na litr wody), a po umyciu nacieramy olejkiem migdałowym i polerujemy. Muszle możemy namoczyć w wodzie z amoniakiem, starannie płuczemy i suszymy na słońcu. Świece odkurzamy szmatką nasączoną alkoholem.