Jak skutecznie udzielić pomocy przy zawale serca?
Jak skutecznie udzielić pomocy przy zawale serca?
Zawał serca nie musi oznaczać śmierci, jeżeli osoby znajdujące się obok odpowiednio zareagują – odpowiednio i szybko. Niestety, nie zawsze ma się świadomość, z czym powinna być związana taka reakcja, gdyż w ramach pierwszej pomocy mówi się przede wszystkim o ucisku serca i sztucznym oddychaniu. W związku z tym dobrze jest poznać pierwszą pomoc przy zawale serca.
Objawy zawału serca
Żeby pomóc sobie podczas zawału albo pomóc komuś podczas tego zdarzenia, konieczne jest umiejętne rozpoznanie objawów. Za najbardziej charakterystyczne można uznać:
* ból w klatce piersiowej, silny, rozrywający, powodujący problem z oddychaniem i tym samym duszności,
* ból promieniujący w stronę żuchwy, krtani, karku, rąk,
* bladość skóry,
* zsinienie warg i paznokci,
* zwiększony, nagły niepokój,
* nadmierne pocenie się, tzw. zimne poty,
* wymioty (sporadycznie, częściej u kobiet).Wezwanie pomocy
Przede wszystkim należy wezwać pomoc. Bez tego nawet opóźnienie utraty przytomności, która wiąże się z zawałem, nie będzie miała sensu. Hospitalizacja, podjęcie przez medyków odpowiednich działań jest podstawą. Gdy już wykręci się numer szpitala i wezwie karetkę, można przejść do dalszych działań.
Silny kaszel
Wraz z problemem z pracą serca, z jego niemiarowym biciem pojawia się groźba omdlenia i poważnej utraty przytomności, z której można się już nie obudzić. Jeżeli uda się zachować zimną krew, należy zmobilizować – siebie lub ratowaną osobę – do kasłania. Kaszel odpowiedzialny jest za uruchomienie przepony. Jej kurczenie się i rozkurczanie uciska serce, przywracając mu bardziej regularną pracę.
Lekarstwa
Jeżeli osoba w trakcie zawału jest przytomna, można podać jej lek, który doprowadzi do rozkurczenia się serca. Musi to być lek zawierający kwas acetylosalicylowy, np. aspiryna. Dzięki niej rozkurczy się serce, żyły i rozrzedzi się krew, dzięki czemu jej przepływ będzie znacznie lepszy.
Świeże powietrze
Wyjście na świeże powietrze, dostęp do niego, otworzenie wszystkich okien oraz drzwi i zrobienie przewiewu jest równie ważne w trakcie pierwszej pomocy przy zawale. Nie tylko zapewnia przypływ tlenu dla organizmu, lecz poprawia samopoczucie chorego.