Jak kierowca powinien ubierać się zimą?
Jak kierowca powinien ubierać się zimą?
Pomimo że w samochodzie można włączyć ogrzewanie, strój, w którym kierowca prowadzi pojazd, nie jest bez znaczenia. Nieodpowiednio dobrany do warunków pogodowych może doprowadzić do stracenia panowania nad samochodem, a to z kolei prowadzi do wypadku. Zamiast ryzykować, lepiej ubrać się odpowiednio.
Dobre obuwie
Dla każdego kierowcy bardzo ważnym elementem powinno być obuwie. Kobiety nie powinny wsiadać za kierownicę w butach na wysokim obcasie ani na koturnach, ponieważ utrudnia to prowadzenie i może doprowadzić do wypadku.Najlepsze obuwie do samochodu ma płaską podeszwę, niezbyt grubą, żeby nie utrudniać „czucia” samochodu. Idealną sytuacją jest posiadanie butów na zmianę w samochodzie, np. adidasów, aby zmieniać na nie obuwie zimowe. Jeżeli nie ma się takiej możliwości albo zapomina się o tym, niezbędne jest dokładne usunięcie warstwy śniegu z podeszwy butów, żeby nie utrudniał dociskania pedałów.
Buty a ustawienie fotela
Wraz z nadejściem zimy oraz zmianą obuwia często konieczne jest zmienienie ustawienia fotela. Ze względu na grubszą podeszwę fotel trzeba nieco odsunąć – nie zawsze, lecz wymaga to osobistego sprawdzenia – żeby łatwiej było prowadzić samochód. W przeciwnym razie układ stóp może przeszkadzać w poprawnym kierowaniu pojazdem.
Odzież wierzchnia
Tak jak nogi nie powinny być krępowane niewygodnymi, zbyt grubymi butami, tak górna część ciała nie może być przesadnie unieruchomiona kurtką. Dotyczy to przede wszystkim grubych, puchowych kurtek, które chociaż grzeją, skutecznie utrudniają wszystkie ruchy i nie pozwalają prawidłowo trzymać kierownicy oraz zmieniać biegów. W podobny sposób kierowanie jest utrudnione przez futra i zbyt mocno ściśnięte żakiety oraz marynarki hamujące unoszenie rąk. Po wejściu do samochodu najlepiej zdjąć krępującą warstwę odzieży.
Ciepła czapka
Trudno wyobrazić sobie wychodzenie na mróz bez czapki. Ochrona głowy jest bardzo ważna, jednak wsiadając do samochodu w czapce, trzeba pamiętać, że nie powinna być ani bardzo gruba, ani zsuwać się na oczy.
Rękawiczki do samochodu
Zimą trudno prowadzić samochód bez rękawiczek, jednak i one powinny być odpowiednio dobrane do pory roku. Przede wszystkim nie mogą być za grube, ponieważ będą niewygodne. Nie mogą być także wykonane z kaszmiru ani innego materiału, który będzie ślizgał się po kierownicy, nie zapewniając odpowiedniej przyczepności. Lepiej sprawdzą się skórzane lub skóropodobne rękawiczki, delikatnie ocieplone od środka i koniecznie posiadające 5 palców, co ułatwi poruszanie kierownicą.