Jak leczyć uczulenie na twarzy?
Jak leczyć uczulenie na twarzy?
Skóra na twarzy jest niezwykle wrażliwa, więc nic dziwnego, że na szkodliwe substancje reaguje szybciej i gwałtowniej. Wystarczy niewiele, aby policzki i czoło pokryły się plamami albo wypryskami, które pojawiają się szybko, ale dłużej leczą. Kosmetyki, słońce, jedzenie, woda, to wszystko może stać się alergenem. Żeby uniknąć nieprzyjemności związanych z alergią i szybko pozbyć się plam, można wypróbować sprawdzone sposoby leczenia uczulenia na twarzy.
Banan i ogórek
Naturalne produkty w znaczący sposób mogą poprawić stan podrażnionej uczuleniem skóry. Do łagodzenia zaczerwienienia przydaje się maseczka z banana i ogórka. Jej wykonanie wymaga 1/2 banana oraz 1/2 ogórka zielonego. Jedno i drugie należy zetrzeć, chociaż banana można również drobno pokroić. Następnie miksuje się całość aż do uzyskania jednolitej papki, którą można swobodnie nałożyć na twarz. Już sam kontakt z chłodną orzeźwiającą substancją przyniesie skórze ulgę, jednak owocowa maseczka powinna zostać na twarzy 30 minut. Dopiero po tym czasie można ją zmyć delikatnie letnią wodą. Zaletą owocowego leku jest możliwość stosowania go bez ograniczeń.
Leczniczy aloes
Aloes od wieków był jednym z najlepszych leków na podrażnienia skórne. Gdy dojdzie do uczulenia z powodu kosmetyków lub innych substancji drażniących, jego właściwości będą bardzo przydatne. Wystarczy z 1 liścia aloesu wycisnąć 1 łyżeczkę soku oraz dodać do niego 2 łyżki tranu oraz 1/3 łyżeczki olejku eterycznego, np. z drzewa herbacianego. Całość rozprowadza się po twarzy, ze szczególnym uwzględnieniem podrażnionych miejsc, i pozostawia na 40 minut. Maseczka ma właściwości łagodzące rumień oraz nawilżające skórę, co jest istotne przy alergii, która może doprowadzić do jej przesuszenia.
Marchewka i burak
Leczyć i zapobiegać uczuleniom można również przez przyjmowanie antyalergicznych mikstów od wewnątrz. Nie chodzi tu jednak o tabletki, ale o sok z marchwi i buraków. Potrafi on zarówno zmniejszać uczulenie, które już się pojawiło, jak i zapobiegać pojawianiu się alergii, jeżeli jest przyjmowany regularnie. Aby go uzyskać, wystarczy przygotować 1/2 szklanki wody mineralnej, 2 buraki i 3 marchewki. Wszystkie składniki trzeba zmiksować, a uzyskany sok pijać codziennie rano, na pusty żołądek.
Na podrażnienia
Zazwyczaj podrażnienie objawia się łatwo widocznymi plamami, które przede wszystkim swędzą oraz wyglądają nieestetycznie, czasami jednak skóra swędzi, chociaż plam nie widać. Jest to na tyle intensywne, że można uznać ten objaw za reakcję alergiczną. W takiej sytuacji należy przygotować napar z mięty pieprzowej, a po ostygnięciu przemywać nim twarz. Poza naparem ulgę przynosi również olejek kokosowy oraz przygotowana w warunkach domowych maść z gałki muszkatołowej oraz oliwy z oliwek, którą należy pokrywać podrażnione miejsca, a także rany. Dzięki maści szybciej się zagoją.