Jak można przechować cięte kwiaty?
Jak można przechować cięte kwiaty?
Aby kwiaty cięte cieszyły się dobrym wyglądem przez dłuższy czas, wymagają zarówno odpowiedniej pielęgnacji, przechowywania, jak i transportu. Należy zauważyć, że odcięty od rośliny kwiat z góry skazany jest na proces starzenia. Jak jednak opóźnić ten proces? Zobaczmy.
Trwałość ciętych kwiatów
Jest ona zróżnicowana ze względu na ich gatunek. Chryzantemy, storczyki i anturium to te kwiaty, które po ścięciu cieszą się najdłuższą żywotnością. Na trwałość kwiatów ciętych duży wpływ ma tzw. stres wodny. Jeżeli roślina podczas uprawy była nawadniana sporą ilością wody, po ścięciu odczuje dużo bardziej silny stres wodny aniżeli ta, której uprawa opierała się na ograniczonym nawadnianiu. Największy jednak wpływ na jakość ciętych kwiatów ma środowisko, w którym znajdą się one po ścięciu.
Wróg – etylen
Etylen jest wrogiem numer jeden dla kwiatów, które mają pięknie i długo się prezentować. Jest on obecny w atmosferze, lecz w niewielkim stężeniu. Głównym jego źródłem są spaliny samochodowe i zanieczyszczenia przemysłowe. Jest on również obecny w dymie papierosowym. Ponadto etylen wydzielają również przekwitające kwiaty. Dlatego ważne jest, aby więdnących kwiatów nie przechowywać wraz ze świeższymi. W związku z wcześniejszymi zagrożeniami po zakupie w kwiaciarni nie jeździmy samochodem z kwiatami, nie przechadzamy się z nimi po mieście pełnym spalin i umieszczamy je w pomieszczeniu wolnym od dymu papierosowego.
Niska temperatura
Żywotność ciętych kwiatów jest ściśle związana z temperaturą, w jakiej są one przechowywane. Aby kwiaty nie straciły na swojej dekoracyjności, należy je przechowywać w niskiej temperaturze. O zalecaną dla danego gatunku można zapytać przy zakupie w kwiaciarni. Dzięki obniżonej temperaturze hamowany jest rozwój pąków i kwiatów, ograniczone zostaje ich oddychanie, a wraz z nim parowanie. Kwiaty nie zużywają wobec tego materiałów zapasowych, a co za tym idzie, dłużej są piękne.
Domowe zabiegi
Aby wydłużyć atrakcyjny wygląd kwiaciarskich produktów, można pomóc sobie kilkoma domowymi zabiegami. Po pierwsze, aby woda lepiej wnikała do pędu, można przyciąć go ukośnie. Ważne, by zrobić to ostrym nożem, tak aby końcówka pędu nie została poszarpana. Wodę w wazonie należy dość często zmieniać. Dzięki temu ograniczymy liczbę bakterii i drobnoustrojów w niej zawartych. Zanim włożymy kwiaty do wazonu, należy usunąć z łodygi liście, które potencjalnie miałyby zostać zanurzone w wodzie i ulec gniciu. Wszystkie zbędne liście również powinny zostać usunięte, aby zmniejszyć straty wody. W kwiaciarni można zakupić specjalną pożywkę do rozpuszczania w wodzie, w której mają być przechowywane kwiaty. Dzięki niej są one uodpornione na działanie etylenu, a ich trwałość ulega znacznemu wydłużeniu.