Jak chronić sprzęt przed wilgocią?
Jak chronić sprzęt przed wilgocią?
Wilgoć nie jest tym, co sprzęt elektroniczny lubi najbardziej. Wręcz przeciwnie, rozsądniej jest chronić go przed nią. Można to robić w prosty i zaskakujący sposób, wykorzystując silikażel, czyli żel krzemionkowy. Nie jest to tajemniczy środek. Torebki z silikażelem znaleźć można w różnych pudełkach, do których pakowane są buty, ubrania lub przesyłki, zapobiegają wilgoci i stęchliźnie, więc zamiast wyrzucać je, warto zbierać i wykorzystać, gdy zajdzie taka potrzeba.
Sprzęt fotograficzny
Profesjonalny sprzęt do robienia zdjęć jest zazwyczaj bardzo kosztowny. Z tego powodu niezbędne jest poprawne dbanie o niego i niedopuszczenie, aby wilgoć wkradła się pomiędzy jego elementy. Można tego uniknąć, umieszczając torebki z żelem krzemionkowym w pokrowcu aparatu oraz w torebce, w której nosi się go najczęściej – czasami jest to zwykła torba, czasami futerał na aparat. Znajdujące się w opakowaniu kuleczki żelu wchłoną wilgoć i zabezpieczą sprzęt. Jest to istotne, zwłaszcza jeśli planuje się wycieczkę lub pracę w miejscu o dużej wilgotności.
Ratowanie sprzętu
Każdemu może zdarzyć się zalanie sprzętu elektronicznego. Dotyczy to przede wszystkim telefonów komórkowych, sprzętu mp3, mp4 albo aparatów fotograficznych. Żeby uniknąć szkodliwego działania wody, należy włożyć je szybko albo do ryżu, albo do torebki – foliowej lub bawełnianej – wypełnionej saszetkami z silikażelem. Jest to nawet korzystniejsze niż ryż, ponieważ ziarenka ryżu mogą dostać się do wnętrza sprzętu i spowodować trudności z jego działaniem lub całkowicie je uniemożliwić.
Ochrona przed wilgocią
Nie tylko sprzęt elektroniczny wymaga odpowiedniej ochrony przed wilgocią. Domaga się tego również sprzęt sportowy – do golfa lub narty, a także wędki oraz narzędzia. Kije golfowe oraz narty powinny być przechowywane w przeznaczonych do tego pokrowcach, które zapobiegają dostawaniu się wody do środka. Jednocześnie należy ustawiać je z dala od ściany, od której mogą przesiąknąć wilgocią. Warto również włożyć 2 – 3 torebki silikażelu do wnętrza pokrowca, żeby mieć pewność, że nie znajdzie się sprzętu popsutego od niespodziewanej wilgoci. Jest to szczególnie ważne, jeżeli nie będzie się przez jakiś czas z niego korzystało.
Zabezpieczenie szafy
Wilgoć jest groźna nie tylko dla sprzętu elektronicznego, ale także dla ubrań, biżuterii, zdjęć, które przechowuje się w albumach albo pudełkach. Silikażel nadaje się do wkładania go do szaf albo pomiędzy ubrania, albo na każdą półkę. Dzięki temu uniknie się woni stęchlizny, a dodatkowo przechowywana w szafie odzież zawsze będzie świeża i sucha. W przypadku przechowywania w szafie pudełek ze zdjęciami, można również w nich umieścić żel, co zabezpieczy je przed utratą koloru. W związku z szerokim zastosowaniem pochłaniających wilgoć torebeczek warto nie wyrzucać ich, lecz zbierać i przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku.