Jak odpowiednio zajmować się jeżem afrykańskim?
Jak odpowiednio zajmować się jeżem afrykańskim?
Jeż afrykański jest bardzo oryginalnym zwierzątkiem. To uroczy maluch, który nie ma zbyt wielkich wymagań, jeśli chodzi o jego hodowlę. Jeśli chciałbyś mieć w domu takiego pupila, ale nie bardzo wiesz, jak powinieneś się nim zajmować – ten artykuł jest właśnie dla ciebie.
O jeżach afrykańskich słów kilka
Jeżyk pigmejski może przeżyć nawet do ośmiu lat, osiągając przy tym długość ok. 15 cm. W Polsce możesz hodować go bez przeszkód prawnych. To bardzo przyjacielskie stworzenia, które nie mają w zwyczaju gryźć ludzi. Podobnie jak w przypadku zwierząt domowym jedne okazy są bardziej skore do pieszczot, inne mniej. Jeżeli trafisz na przedstawiciela tej drugiej grupy, staraj się nie zmuszać go do nadmiaru czułości, bo w ten sposób całkowicie popsujesz waszą relację.Jeżyk pigmejski to zwierzę idealne dla alergików. Nie posiada ani futra, ani piór, dzięki czemu nic nie lata w powietrzu. Nie wydziela również specjalnie brzydkiej woni.Inne zwierzaki w domu nie stanowią dla niego problemu. Jeżeli masz w domu ciekawskiego kota czy psa, jeżyk świetnie sobie poradzi, zwijając się w kłującą kuleczkę. Kilka spotkań z tego typu sposobem obrony i nawet najbardziej zapalczywy zwierzak da sobie spokój z zaczepianiem malucha. Jeżeli chcesz mieć jeżyka, zastanów się, czy twoje dziecko nie jest za małe, w przeciwnym wypadku może skończyć się na płaczu.Jeżyki podobnie jak ich więksi kuzyni są zwierzątkami aktywnymi nocą. W dzień będą odpoczywać. Najlepiej więc, jeśli umieścisz domek pupila z dala od sypialni.
Mieszkanie
Akwarium, terrarium czy klatka powinny być możliwie jak największe – minimalnie powinny mieć ok. 70 cm długości i 40 szerokości. Im więcej wolnej przestrzeni ma zwierzak, tym lepiej dla jego rozwoju, zdrowia i samopoczucia.Wnętrze klatki najlepiej wyłożyć niepotrzebnymi ręcznikami. W ten sposób ułatwisz sobie sprzątanie po pupilu. Dobrze sprawdza się również granulat.Jeżyki lubią mieć miejsce, w którym mogą się schować, żeby odpocząć. Możesz więc własnoręcznie wykonać swojemu zwierzakowi mieszkanko lub kupić coś w sklepie zoologicznym. Wnętrze takiego domku najlepiej wymościć miękkimi szmatkami, żeby malec miał wygodne miejsce do spania.Oczywiście w miejscu zamieszkania jeża nie może zabraknąć poidełka i pojemniczków na jedzenie. Twój pupil ucieszy się również z różnych zabawek. W tej kwestii zwierzątka te są podobne do chomików – uwielbiają się bawić, zwłaszcza gdy już się wyśpią, czyli wieczorem i w nocy.W klatce, akwarium czy terrarium powinieneś zamontować termometr. Monitorowanie temperatury wewnątrz mieszkania jeża jest bardzo ważne. Warto byłoby zamontować tam żarówkę grzewczą, dzięki czemu utrzymasz ciepło. Zbyt niska temperatura może spowodować, że twój zwierzak zaśnie i się nie wybudzi.
Karmienie
Jeżyki nie są zbyt wybredne i wręcz przepadają za karmą przeznaczoną dla kotów czy psów. Musisz tylko zwrócić uwagę, by były one z tak zwanej wyższej półki, dzięki czemu są pełnowartościowe. Jako uzupełnienie takiej diety podawaj swojemu zwierzakowi świeże owoce oraz warzywa, np. jabłka, rzodkiewki. Sklepy zoologiczne oferują owady, które uwielbiają jeże żyjące na wolności. Powinieneś podawać je trzy razy w tygodniu. Jeżykom nie powinno się podawać słodyczy, marchwi, cebuli, papryki, kukurydzy, winogron, ananasa, orzechów i suszonych owoców. W przeciwnym przypadku twój pupil może się pochorować i umrzeć.