Jak ozdabiać szklane przedmioty metodą odwróconego decoupage?
Jak ozdabiać szklane przedmioty metodą odwróconego decoupage?
Decoupage to bardzo popularna technika zdobnicza, polegająca na naklejaniu wzoru z papieru na odpowiednio przygotowaną powierzchnię, a następnie pokryciu go wieloma warstwami lakieru, by wyglądał jak namalowany. W ten sposób dekoruje się przedmioty drewniane, metalowe, plastikowe, a także zrobione ze szkła i ceramiki. Szkło można zdobić także bardzo ciekawą metodą odwróconego decoupage, polegającą na tym, że motyw dekoracyjny i farby są nakładane pod szkłem, które dodaje im głębi. Przy decoupage odwróconym poszczególne czynności wykonuje się w innej kolejności niż przy klasycznym.
Przygotowanie przedmiotu
Przygotowujemy przedmiot do ozdobienia. Może to być szklany talerz, słoik czy wazon. Słoik albo wazon musi być na tyle szeroki, by można było wewnątrz nakleić wzór i go pomalować. Przedmiot należy umyć, najlepiej wodą z amoniakiem (powierzchnia musi być starannie odtłuszczona), i wytrzeć do sucha, starając się nie pozostawić na szkle śladów palców. Można włożyć rękawiczki. Kiedy przedmiot wyschnie, nakładamy na powierzchnię, którą będziemy dekorować, warstwę transparentnego podkładu PRIMER. Dzięki temu dekoracja lepiej się przyklei i będzie bardziej wytrzymała.
Przygotowywanie wzoru
Najlepszy będzie wzór wycięty z serwetki lub papieru do decoupage. Z serwetki zdejmujemy tylko wierzchnią warstwę z nadrukiem, pozostałe odrzucamy. Wzór wycinamy, używając małych ostrych nożyczek i ostrego nożyka (bardzo dobry jest skalpel, trzeba jednak uważać, żeby się nie skaleczyć). Można też wzór wydzierać z serwetki. Papier trzeba teraz włożyć na chwilę do miseczki z wodą. Gdy już namoknie i rozprostuje się, wyjmujemy go delikatnie i kładziemy na papierowym ręczniku, a drugim kawałkiem ręcznika dociskamy wzór, by go osuszyć. Tak przygotowany wzór ładnie się naklei i nie będzie się marszczył.
Naklejanie wzoru
W technice odwróconego decoupage wzór nakleja się zadrukowaną stroną do szkła. Klejem do decoupage pokrywamy powierzchnię szkła oraz wierzchnią stronę wzoru. Należy uważać, by nie porozrywać serwetki, klej rozprowadzamy miękkim pędzelkiem od jej środka do brzegów. Przyklejony obrazek należy docisnąć gąbką, a następnie pokryć klejem. Po wyschnięciu kleju usuwamy jego nadmiar ze szkła wilgotnym papierowym ręcznikiem z dodatkiem płynu do mycia szyb.
Malowanie wzoru
Przyklejony wzór należy pomalować od spodu białą farbą akrylową, żeby tło nie przebijało przez obrazek. Malujemy pędzlem gąbkowym do tapowania. Gdy podkład wyschnie, możemy przystąpić do malowania tła.
Postarzanie przedmiotu
Za pomocą pędzelka do tapowania malujemy białą farbą resztę przedmiotu (spód talerzyka lub wnętrze wazonu albo słoika). Farbę nanosimy nieregularnie, tak by pozostały prześwity, na przykład po brzegach. Po wyschnięciu farby pokrywamy resztę powierzchni przedmiotu pastą postarzającą. Jest ona dostępna w różnych kolorach, między innymi starego złota. Po wyschnięciu pasty malujemy przedmiot jeszcze raz białą farbą i zabezpieczamy lakierem.
Efekt spękań
Jeśli chcesz, by przedmiot wyglądał na popękany ze starości, możesz użyć specjalnego medium do spękań. Po jego wyschnięciu należy przedmiot pomalować dwoma kolorami farby akrylowej.
Złocenia
Ciekawą techniką wykończeniową jest złocenie. Na przedmiot nakładamy klej do złoceń, a po jego wyschnięciu folię do złoceń. Folię dociskamy suchą gąbką. Gdy folia dobrze się przyklei, pokrywamy powierzchnię lakierem do złoceń.