Jak ozdobić lampion kliszą fotograficzną?
Jak ozdobić lampion kliszą fotograficzną?
Fotografie są wspaniałą formą na uwiecznienie danej chwili. Nie mówię tu o modnych selfie, które królują na portalach społecznościowych. Raczej mam na myśli zdjęcia, które mają pomóc nam w zachowaniu wspomnień na papierowym obrazie. No bo dawniej nie było lustrzanek. O nie... Do tej pory mam w domu sprzęt na kliszę fotograficzną, której pod żadnym pozorem nie można było naświetlić. W przeciwnym wypadku wszystkie zdjęcia przepadały. Aparat w moim domu pozostał na pamiątkę po przemijającej erze. Obecnie klisza wyszła już praktycznie z użycia. Jeżeli jednak posiadasz jeszcze jakieś stare, zużyte, możesz bardzo łatwo przygotować z nich niepowtarzalną ozdobę. Takiej samej nie kupisz nawet w sklepach. Nawet jeżeli później podpatrzą ją twoi znajomi, i tak nigdy nie będą mieli identycznej. Kluczem do sukcesu są negatywy zdjęć, które raczej nie będą się powtarzały. Owszem, możesz znaleźć coś podobnego, ale gwarantuję ci, że nie będzie wykonana z oryginalnej kliszy. Czytając dalszą część tego artykułu, znajdziesz informacje, które umożliwią ci stworzenie własnego lampionu.
Do przygotowania lampionu będą ci potrzebne:
Prostowanie kliszy
W wielu przypadkach jest tak, że klisza leży sobie spokojnie w pudełku, które zajmowała od nowości, co oznacza, że jest zwinięta w rulon. Jak wiadomo, trzeba ją jakoś wyprostować. Odpowiednią metodą może okazać się włożenie jej na kilka dni pomiędzy dość grube i ciężkie książki. W ten sposób wyprostujesz ją, nie uszkadzając jej przy tym.
Przygotowanie abażuru
Dokładnie umyj, a potem wysusz abażur lampki, na której będziesz pracować. Zwróć uwagę na to, by osuszyć również miejsce pracy. Tworzenie lampionu na wilgotnym podłożu lub materiałach może jedynie przeszkadzać.
Branie miary
Zmierz wymiary abażuru. Potrzebna ci będzie zarówno jego szerokość, jak i długość. Znając je, możesz przejść do zaznaczania ich na kliszy. Potem możesz już sięgnąć po nożyczki i dociąć ją tak, by pasowała do ozdabianego materiału.
Nakładanie kleju na pierwszą ściankę
Klej najlepiej nakładać ścianka po ściance, a nie od razu. Jeżeli na początku naniesiesz go na cały abażur, nie zdążysz umieścić na nim kliszy, zanim zastygnie. Najpierw jedna ścianka, na to zdjęcia i dopiero następna, nigdy odwrotnie.
Pierwszy pasek
No i przyszedł czas na naklejenie pierwszego paska kliszy. Umieść go z prawej strony abażuru. Nie spiesz się z przyklejaniem. Rób to powoli, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie przykleisz kliszy pod skosem.
Kolejne paski
Teraz przyklej pasek po lewej stronie szklanego abażuru. Na środku najprawdopodobniej pozostanie puste miejsce. Nie przejmuj się, to tylko tymczasowa sytuacja. Sięgnij po kolejny kawałek kliszy i umieść go właśnie na tym pustym miejscu. Będzie zachodził na pozostałe dwa i oto właśnie chodzi.
Następne ścianki
Gdy zakończysz ozdabianie pierwszej ścianki, przejedź delikatnie palcem po paskach od góry do dołu. Dzięki temu dociśniesz je do kleju, co powinno sprawić, że idealnie i gładko będą przylegały do szklanej powierzchni abażuru. Postępując w ten sam sposób, ozdób pozostałe ścianki lampionu.
Zabezpieczanie ozdób klejem
Kiedy ozdobisz już wszystkie ścianki, dla pewności nałóż jeszcze kilka warstw kleju do decoupage na klisze. W ten sposób powinno ci się udać zabezpieczyć je przed odklejaniem.
Ostatnie poprawki
Tak zabezpieczona klisza powinna się ładnie trzymać. Jeżeli jednak zauważysz, że się odkleja albo przemieszcza z góry w dół, możesz dodatkowo obwiązać abażur gumkami recepturkami. Dzięki temu przestaną się ruszać i spokojnie wyschną. Nie zaszkodzi również dodatkowa warstwa kleju. Gdy ozdoba wyschnie, usuń gumki. Później pozostaje już tylko cieszyć się pięknem nowo powstałego lampionu.