Jak pielęgnować paprotki?
Jak pielęgnować paprotki?
Paprotki są często hodowanymi w domu roślinami ozdobnymi. Niestety, nie zawsze udaje się je doprowadzić do dużego i ładnego rozrostu. Żeby nie mieć problemu z uprawą pełnej liści rośliny, warto zastosować się do poniższych zasad.
Miejsce dla paprotki
Zielona paprotka jest dość specyficzna pod względem miejsca, które lubi. W przeciwieństwie do wielu innych roślin nie potrzebuje ciągłego nasłonecznienia. Woli miejsca, w których panuje cień lub przynajmniej półcień, w którym rośnie najlepiej. Postawienie rośliny w miejscu, do którego dociera dużo słońca, sprawi, że szybko zżółknie lub całkiem zwiędnie i nie będzie dało się jej odratować. Ze względu na takie wymagania paprotki leśne można spotkać w głębi lasu, tam gdzie dociera mniej słońca.
Podłoże dla paprotki
Równie ważna, jak miejsce, jest ziemia, na której paprotka ma rosnąć. Doniczkę należy uzupełnić o glebę, która będzie dobrze chłonąć wilgoć i jednocześnie będzie miała kwaśny odczyn. Można ją kupić z powodzeniem w kwiaciarni albo w sklepach ogrodniczych. Zazwyczaj jest to mieszanka torfu, piasku i gliny. Zapewnia to dobrą przepuszczalność wody, ponieważ ziemia, która będzie ją tylko chłonąć, sprawi, że paproć nie będzie potrafiła zapuścić dobrych korzeni.
Paprotka i woda
Niezwykle istotne w pielęgnacji paprotki jest jej podlewanie. Paprocie bardzo lubią wodę i potrzebują dużego nawilżenia – chociaż nie przesadnego, gdyż wtedy zaczną gnić. Żeby upewnić się, czy roślina już potrzebuje podlania, należy dotknąć ziemi palcami, najlepiej wbijając je nieco w ziemię. Jeżeli jest bardzo mokra, trzeba odczekać, jeżeli nie – można dolać wodę.
Podstawka z kamieniami
Roślina lubi wilgoć nie tylko z ziemi, ale również od spodu, parującą na jej liście. Żeby nie musieć co chwilę ich zraszać, można zastosować prosty sposób, jakim jest położenie doniczki na podstawce wyłożonej kamieniami. Musi być ona nieco szersza niż podstawa doniczki. Pomiędzy kamienie warto od czasu o czasu wlać wodę, tak żeby doniczka jej nie dotykała. Parujący płyn będzie nawilżał roślinę.
Zraszanie paproci
Paprotki bardzo lubią, kiedy zrasza się je wodą. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w butelkę z dozownikiem. Woda, która będzie się w niej znajdować, powinna odstać przynajmniej kilka godzin, zanim zostanie użyta. Liście paproci będą lepiej i bujniej rosły, kiedy zraszanie będzie przebiegało wcześnie rano albo późnym wieczorem.