Jak pielęgnować wyroby ze skóry?
Jak pielęgnować wyroby ze skóry?
Wyroby ze skóry są piękne i eleganckie, ale trzeba je umiejętnie konserwować. Nie można traktować skóry tak jak zwykłej powierzchni i wyczyścić wodą z uniwersalnym płynem do mycia. Takie postępowanie może spowodować zniszczenie skóry i stracimy swój ukochany mebel, kurtkę czy torebkę. Jak pielęgnować wyroby ze skóry, dowiesz się z tego artykułu.
Pielęgnacja skóry gładkiej
Tak wyprawiona skóra wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia oraz impregnacji. Nie można dopuścić do tego, by się przesuszyła i popękała. Do pielęgnacji skóry używa się specjalnych kremów, które ją natłuszczają i nadają jej elastyczność oraz podkreślają barwę, a także chronią przed promieniowaniem UV. Skóra powinna być także regularnie czyszczona. Można to zrobić domowym sposobem, używając letniej wody z dodatkiem delikatnego mydła oraz miękkiej flanelowej ściereczki. W przypadku silnych zabrudzeń należy posłużyć się specjalistycznymi środkami, które usuwają zabrudzenia, jednocześnie zabezpieczając skórę. Jeśli brud wniknął głęboko, można użyć delikatnej szczoteczki. Trzeba uważać, żeby nie doszło do zafarbowania jasnej skóry przez inne tkaniny, ponieważ takie przebarwienia bardzo trudno jest usunąć. W przypadku gdy skóra jest odbarwiona i są rysy na jej powierzchni, należy zastosować specjalne farby tonujące. Przed ich użyciem powierzchnię trzeba odtłuścić.
Pielęgnacja skóry anilinowej
Skóry anilinowe mają otwarte pory i chłoną wilgoć, co powoduje ich ciemnienie. Z upływem czasu blakną, łatwiej się brudzą i stają się błyszczące. Zabrudzenia często występują w okolicach zagłówków czy poręczy mebla. Skóry te trzeba starannie impregnować, by chronić je przed zabrudzeniami. Bardzo trudno jest usunąć plamy ze starych skór, trzeba to robić w specjalistycznych zakładach. Dlatego profilaktyka jest taka ważna. Można także przeprowadzić renowację wyblakłych i porysowanych skór anilinowych za pomocą farb tonujących.
Nubuk i welur
Nubuk i welur mają aksamitną powierzchnię, przypominającą zamsz. Z czasem tracą tę fakturę, wchłaniają tłuszcz i łatwiej się brudzą oraz tracą kolor. Dlatego skórę trzeba zaimpregnować preparatem do impregnacji nubuku i weluru. Jeśli na skórze powstały plamy, czyści się je za pomocą specjalnych przyrządów do szlifowania oraz gumki do nubuków. Dzięki temu skóra odzyskuje swoją aksamitną fakturę. Natomiast mało skuteczne jest czyszczenie wodą. Nubuk i welur są bardzo delikatne, więc w razie wystąpienia silnych zabrudzeń należy zwrócić się do zakładu wyspecjalizowanego w czyszczeniu skór.
Zamsz
Zamsz jest bardzo elegancki, ale trzeba go czyścić umiejętnie, by nie zniszczyć jego faktury. Drobne zabrudzenia można usunąć na sucho za pomocą gumowej szczoteczki do zamszu, a nawet zwykłej białej gumki do ołówka. W trudniejszych przypadkach można się posłużyć pianką do czyszczenia zamszu. Tłuste plamy należy posypać talkiem i pozostawić na cały dzień. Następnie czyścimy zabrudzone miejsce gumową szczoteczką. Warto konserwować zamsz specjalnym sprayem, chroniącym przed zabrudzeniami.