Jak poprawnie prasować koszulę?
Jak poprawnie prasować koszulę?
Koszula jest elementem garderoby, który wiele mówi o człowieku. Powinna być zawsze w idealnym stanie – świeża, czysta i idealnie wyprasowana. W teorii brzmi to jasno i dosyć prosto, lecz w praktyce okazuje się, że nie jest to takie łatwe. Idealne wyprasowanie koszuli wymaga pewnej wprawy i niejednej osobie może przysporzyć wiele problemów. Warto jednak się tego nauczyć, gdyż jest to umiejętność, bez której ciężko jest się obyć w dorosłym życiu. Jest mnóstwo sytuacji, w których trzeba założyć koszulę, szczególnie jeśli jest się mężczyzną. Trzeba wiedzieć, że koszula, najczęściej biała, jest obowiązkowym elementem wielu formalnych strojów, które przywdziewamy na ślub albo np. rozmowę o pracę. Pojawiając się w wymiętej, pozaginanej koszuli, wyglądającej, jakbyśmy dopiero co wyjęli ją z pralki, nie damy o sobie dobrego świadectwa. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak poprawnie i bezproblemowo wyprasować tę część garderoby.
Jeśli planujesz prasowanie większej liczby koszul, wykonanych z różnych materiałów, posegreguj je w taki sposób, by najpierw wyprasować te, które wymagają mniejszej temperatury żelazka.
Zwilż koszulę
Zapewne niejednokrotnie cierpiałeś katusze, próbując rozprasować uporczywe zagięcia koszuli, prawda? Spokojnie, ten problem nie był spowodowany brakiem doświadczenia ani słabej jakości żelazkiem. Niektóre materiały jest bardzo ciężko rozprasować, gdy są już całkowicie suche. Dobrze będzie, jeśli koszula pozostanie lekko wilgotna. Możesz po prostu zdjąć ją z suszarki, zanim całkowicie wyschnie, dzięki czemu prasowanie będzie przyjemniejsze i bardziej efektywne. Jeśli jednak musisz wyprasować koszulę, która już zdążyła wyschnąć i wyjąłeś ją prosto ze sterty pomiętych ubrań, to zwilż ją atomizerem. Najczęściej żelazka wyposażone są już w tę opcję, jednak jeśli twój sprzęt nie ma takiej funkcji, możesz kupić taki spryskiwacz za parę złotych w sklepie, np. ogrodniczym (spryskiwacz do kwiatów). Nawilż nim koszulę, poczekaj, aż wchłonie wodę i gotowe.
Zachowaj prawidłową kolejność
Są różne metody prasowania koszul, jednak najbardziej logiczną wersją wydaje się zaczęcie od góry. Zacznij od kołnierzyka, którego prasowanie może być dosyć kłopotliwe, szczególnie jeśli posiadasz kołnierzyk podwójny albo ze zdobieniami. Najpierw wyprasuj rozprostowany kołnierzyk, najlepiej końcówką żelazka, a następnie zagnij go w pół, jak do noszenia i zaprasuj ponownie. Teraz zajmij się ramionami koszuli. Rozłóż je na wąskim końcu deski do prasowania i rozprasuj środkowy fragment. Przy okazji możesz zająć się częścią koszuli znajdującą się na górze pleców oraz klatki piersiowej, gdyż w tym położeniu będziesz miał do niej dobry dostęp. Mankiety rozprasuj na desce z dwóch stron, najpierw je rozpinając. Pora na rękawy, które mogą sprawić najwięcej kłopotu. Wiele osób nie wie, a jaki sposób je rozłożyć na desce. Najlepiej zrób to, sugerując się szwem. Rozprostuj rękaw wzdłuż szwu, wygładź ręką, pozbywając się pofałdowań, i wyprasuj z dwóch stron. Na koniec pozostał przód koszuli oraz plecy. Obie te części są dosyć łatwe do wyprasowania. Rozłóż te części na jak największej powierzchni deski, sięgając aż do kołnierzyka, i prasuj powolnymi ruchami, uważając, by materiał nie podwijał się pod żelazko.