Jak poprawnie zachować się na spotkaniu biznesowym?
Jak poprawnie zachować się na spotkaniu biznesowym?
Spotkania biznesowe są normą w dzisiejszych czasach. Każdy przynajmniej raz je przeżywał, niezależnie od zawodu. Jednocześnie są zawody, w których spotkania z kontrahentami, klientami, pracownikami podobnych firm są na porządku dziennym. W takiej sytuacji od dobrego zachowania w czasie spotkania biznesowego zależy bardzo wiele, w tym powodzenie i zarobki firmy, dla której się pracuje lub którą się prowadzi. Ze względu na to konieczne jest pamiętanie o pewnych zasadach.
Poprawne powitanie
Dobre lub złe wrażenie można zrobić już w trakcie powitania. Poprawne powitanie to podanie ręki partnerowi biznesowemu lub partnerce biznesowej. Uścisk powinien być mocny, lecz nie za mocny, nie trzeba nikomu zgniatać ręki. Jednak lepiej wystrzegać się tzw. śniętej ryby. Jednocześnie powitanie powinno być dostosowane do rangi rozmówców. Jeśli spotkanie odbywa się z pracownikami równymi rangą, można podać rękę od razu, jednak jeżeli dochodzi do spotkania z szefem lub szefową, zawsze trzeba poczekać, aż wyższa rangą osoba wyciągnie rękę na powitanie.
Zasady przedstawiania
Nie zawsze spotkanie odbywa się niewielkim, dwuosobowym gronie. Czasami konieczne jest przyprowadzenie większej ilości osób, które mają znaczenie dla sprawnego przeprowadzenia transakcji. Jeśli są sobie nieznane, konieczne jest dokonanie prezentacji. Nie można zacząć rozmów bez przedstawienia osób, które będą siedzieć przy stole. Byłoby to niegrzeczne i niekomfortowe. Przy tym trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach: osobę młodszą należy przedstawić starszej, a pracownika niższego rangą – wyższemu.
Odpowiedni ubiór
„Jak cię widzą, tak cię piszą” nie jest zdaniem bez znaczenia. Na spotkanie biznesowe należy stawić się w odpowiednim ubraniu, przede wszystkim schludnym, dostosowanym do okoliczności i mało krzykliwym. Jeżeli nie pracuje się w branży artystycznej, w której dowolność stroju oraz sposób ubierania bywa bardziej atrakcyjny, należy postawić na klasykę. Panowie powinni zjawić się na spotkaniu w garniturze w stonowanym kolorze, natomiast panie w garsonce ze spódnicą bądź spodniami, wedle wygody.
Spotkanie na lunchu
Spotkanie biznesowe w restauracji na lunchu lub kolacji to obecnie popularny sposób na załatwianie interesów. Wymaga to pamiętania o kilku sprawach. Przede wszystkim płaci osoba zapraszająca. Jeśli wychodzi się na kolację z klientem, nie wolno oczekiwać, że on zapłaci za kolację albo za swoje danie. Jednocześnie trzeba pamiętać o zachowaniu przy stole: nie opierać się łokciami o stół, nie mówić z pełnymi ustami i nie mlaskać, każda z tych rzeczy mogłaby sprawić bardzo złe wrażenie oraz spowodować niepowodzenie w rozmowach biznesowych.
Zakazane spóźnienia
Spóźnienie się na spotkanie – bez wyraźnej, poważnej przyczyny – to jedna z najgorszych rzeczy, jakie można zrobić. Zostanie oznaczone jako lekceważenie partnera biznesowego i bardzo trudno będzie zatrzeć wynikłe z tego powodu złe wrażenie.