Jak powiększyć optycznie małą łazienkę?
Jak powiększyć optycznie małą łazienkę?
Mała łazienka to dość typowy problem. Często na powierzchni tego właśnie pomieszczenia oszczędzają projektanci, nie tylko mieszkań w blokach, ale także niedużych domków jednorodzinnych. Jednak dzięki odpowiedniej aranżacji oraz właściwemu zagospodarowaniu można małą łazienkę optycznie powiększyć – nie będzie już robiła wrażenia ciasnej klitki, lecz całkiem przestronnego i funkcjonalnego miejsca. Jak powiększyć optycznie małą łazienkę, dowiesz się z tego artykułu.
Jak wybrać płytki ceramiczne?
Jeśli masz małą łazienkę, unikaj przede wszystkim płytek w ciemnych kolorach, nawet jeśli w danym sezonie są najmodniejsze. Ciemne barwy optycznie zmniejszają pomieszczenia, a chcemy uzyskać efekt odwrotny. Tak więc płytki powinny być jasne, najlepiej z lekkim połyskiem (wtedy też łazienka wyda się większa) i dość duże. Barwy zimne będą korzystniejsze niż ciepłe. Unikać należy płytek drobnych i łączenia barw, na przykład kolorowa mozaika nie nadaje się na ścianę małej łazienki.
Jak ułożyć płytki?
Na podłodze należy ułożyć płytki w układzie diagonalnym lub w karo. Gdy łazienka nie tylko jest mała, ale także wąska, za pomocą odpowiedniego ułożenia płytek możemy spowodować, że będzie wydawała się bardziej proporcjonalna. Ułożenie prostokątnych płytek poziomo wydłuży optycznie ścianę.
Jak pomalować ściany i sufit?
Do pomalowania małej łazienki najlepiej wybrać farby w jasnych odcieniach, satynowe (błyszczące powierzchnie wydają się większe). Sufit raczej nie powinien być ciemniejszy od ścian, gdyż wtedy pomieszczenie optycznie się obniży. Natomiast jeśli łazienka jest mała, ale wysoka, to taki efekt może być w tym przypadku korzystny. Z kolei zbyt niską łazienkę możemy optycznie podwyższyć, stosując w dekoracji pionowe pasy.
Jakie oświetlenie?
Mogłoby się wydawać, że skoro łazienka jest mała, to w kwestii oświetlenia nie ma się co wysilać – wystarczy jedna lampa umieszczona na suficie. Nic bardziej mylnego. Im jaśniej jest w naszej łazience, tym wydaje się większa. Można zaprojektować podwieszany sufit z lampkami ledowymi, oświetlić lustro, wnęki i półki, umieścić lampki ledowe we wnęce pod wanną.
Potęga luster
Im mniejsza łazienka, tym więcej rzeczy powinno się tam błyszczeć. To optycznie dodaje przestrzeni. Dlatego warto umieścić lustra wszędzie, gdzie się da, nie tylko tradycyjnie nad umywalką, ale na drzwiach, na drzwiczkach szafek czy na ścianie jako ozdobny pas pod sufitem. Trzeba jedynie uwzględnić to, że lustra te trzeba będzie myć i polerować, więc powinien być do nich wygodny dostęp.
Jaka kabina?
W małych łazienkach często montuje się kabiny prysznicowe, umożliwia to bowiem oszczędność miejsca. Jeśli zdecydujemy się na prostokątną kabinę bez brodzika i z drzwiczkami wykonanymi z przezroczystego szkła, łazienka będzie wydawała się zdecydowanie większa.