Jak pozbyć się zapachu potu z ubrań?
Jak pozbyć się zapachu potu z ubrań?
Spocone ubrania, żółte plamy po pocie, zapach – wszystko to sprawia dyskomfort, który powoduje, że wyjście gdzieś nie jest tak łatwe, jak powinno. Często nawet gdy plamy z potu nie są widoczne, nadal pozostaje zapach i po wyciągnięciu ubrania z szafy czuje się niemiły odór. W takiej sytuacji nie można założyć ulubionej bluzki i wrzuca się ją od razu do pralki. Jednak jeżeli pranie nie pomaga, dobrze znać inne sposoby, które pomogą pozbyć się zapachu potu, za który odpowiedzialne są bakterie, które osiadły na materiale.
Wysoka temperatura
Zazwyczaj nie pierze się ubrań w maksymalnej mocy pralki, przez co nie wszystkie bakterie bywają zabijane. W związku z tym ubrania należy wyprać w wyższej temperaturze, o ile oczywiście jest to możliwe bez szkody dla materiału. Niestety, dla wielu ubrań temperatura 60 stopni Celsjusza i więcej nie jest dobra, ponieważ szkodzi kolorom i kurczy tkaninę. W takiej sytuacji można poradzić sobie inaczej, mianowicie prasowaniem. O ile wysoka temperatura w praniu nie byłaby dobra, o tyle rozgrzane żelazko nie stanowi zagrożenia. Jeśli bawełniana koszulka pachnie potem, należy ją bardzo dobrze wyprasować, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, które najbardziej się pocą.
Ocet winny
Wiele osób boi się używać octu do pielęgnacji ubrań w obawie przed utratą przez nie koloru. Jest to jednak nieuzasadniony strach, ponieważ to właśnie ocet pozwala na zachowanie ich koloru. Zarówno zwykły ocet, dodany do płukania ubrań, jak i ocet winny, który pomaga nie tylko zachować barwę, ale i pozbyć się zapachu potu z materiału. Wystarczy spryskać ubranie octem winnym i pozostawić tak na 2 godziny. Po odczekaniu odpowiedniego czasu materiał trzeba wyprać wedle wskazań na metce. Zapach zniknie, a dodatkowym dobrym efektem będzie zminimalizowanie pojawiania się żółtych plam potu w przyszłości.
Chlor i potas
Skuteczne w usuwaniu zapachu oraz żółtych plam są nadmanganian potasu i chlor. Potas można zakupić w aptece i stosuje się go do ubrań kolorowych, natomiast chlor, który nadaje się do ubrań białych, w każdej drogerii. Oba stosuje się tak samo, robiąc roztwór z wodą, w którym płucze się ubranie albo pozostawia je na 1 godzinę w misce z wodą z dodatkiem którejś substancji. Potem należy wyprać je zgodnie z instrukcją na metce.
Soda oczyszczona
Aby zwiększyć skuteczność prania i usuwania baterii z ubrań, dobrze jest stosować sodę oczyszczoną. Nie nakłada się jej jednak bezpośrednio na materiał, lecz dodaje 1/2 szklanki sody do każdego prania. Soda jako naturalny składnik nie jest szkodliwa ani nie wywołuje alergii, a ma możliwość zmiękczania pH wody i powiększania skuteczności działania proszku do prania. Najlepiej stosować sodę podczas prania delikatnych materiałów oraz białych ubrań. Dzięki temu będą one czyste i pachnące.