Jak prawidłowo zażywać pigułki antykoncepcyjne?
Jak prawidłowo zażywać pigułki antykoncepcyjne?
Antykoncepcja hormonalna ma zarówno swoich zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników. Faktem jednak jest, że pigułki antykoncepcyjne przepisywane kobietom są jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczania przed zajściem w ciążę. Mało Pań jednak przywiązuje szczególną wagę do wyboru odpowiednich leków, do zażywania ich oraz także do łagodzenia dolegliwości związanych z przyjmowaniem tabletek. Poniższy artykuł podpowie ci, na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę, kiedy zdecydujesz się na tę metodę antykoncepcji.
Konsultacja z lekarzem
Jeśli zdecydowałaś się na przyjmowanie tabletek, musisz oczywiście poprosić swojego lekarza ginekologa o receptę. Pamiętaj jednak, że przepisanie leku nie załatwi sprawy. Porozmawiaj z ginekologiem o twoich obawach oraz wątpliwościach i nie wahaj się również prosić o zmianę tabletek, jeśli po dotychczas przepisanych będziesz się źle czuła.
Przyjmowanie tabletki
Zazwyczaj kobiety zapominają, że to właśnie regularność brania tabletek zapewnia antykoncepcję. Dlatego też ustal jedną godzinę, kiedy będziesz je zażywać. Najlepiej, żeby był to taka pora, kiedy zawsze znajdziesz czas, żeby po nią sięgnąć, na przykład wczesny ranek albo późny wieczór. Żeby nie zapomnieć jej przyjąć – ustaw sobie w telefonie alarm.
Czytaj ulotki
Dużo kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania. To w niej znajdziesz punkty z wypisanymi skutkami ubocznymi, ewentualnymi dolegliwościami oraz wskazówki, co należy robić, kiedy ominie się któregoś dnia wzięcie tabletki. Jest bardzo ważne, żebyś trzymała ulotkę w bezpiecznym miejscu i mogła do niej zajrzeć w każdej chwili.
Przybranie na wadze
Według obiegowej opinii kobiety, które przyjmują tabletki, tyją. To mit. Tabletki nie powodują tycia, mogą natomiast spowodować zwiększenia łaknienia oraz zatrzymywanie wody w organizmie. Takie skutki uboczne nie powinny się jednak zdarzyć, jeśli tabletki są odpowiednio dobrane. Jeśli jednak zauważyłaś, że czujesz się cięższa, postaraj się pić więcej wody, naparu z pokrzywy czy zielonej herbaty.
Libido
Kolejnym, przykrym zarówno dla kobiety, jak i jej partnera, skutkiem ubocznym przyjmowania antykoncepcji hormonalnej może być spadek libido. Jeśli chcesz temu przeciwdziałać, możesz sięgnąć po suplementy diety dostępne na rynku i przygotowane przez producentów właśnie na takie okazje. Możesz także wspomóc się naturalnymi sposobami, jak imbir, żeń-szeń czy też wprowadzenie do łóżka urozmaiceń w postaci gier i zabaw erotycznych.
Serce i wątroba
Jeśli zdecydowałaś się na branie tabletek antykoncepcyjnych, musisz pamiętać, że zwiększają one krzepliwość krwi, a co za tym idzie, możliwość powstawania zakrzepów i żylaków. Dlatego panie, które nałogowo palą papierosy, mają tendencje do powstawania żylaków albo cierpią na choroby serca, powinny zrezygnować z tej metody antykoncepcji. Kobiety, które już długi czas przyjmują tabletki, powinny także badać regularnie wątrobę, gdyż estrogeny mogą zaburzać prawidłową pracę tego narządu.