Jak przeprowadzić renowację starego lustra?
Jak przeprowadzić renowację starego lustra?
Stare meble i lustra mają swoją historię i są bardzo piękne. Często można znaleźć na strychu albo w starym domu lub kupić gdzieś naprawdę cenne przedmioty, które jednak dawno już utraciły swoją świetność. Jeśli wiemy, jak je odnowić, staną się oryginalną ozdobą naszego domu. Jak przeprowadzić renowację starego lustra, dowiesz się z tego artykułu.
Czyszczenie lustra
Zanim stare lustro przywrócimy do dawnego stanu, musimy je najpierw oczyścić. Lustro w ozdobnej drewnianej lub metalowej ramie najpierw starannie czyścimy z kurzu, usuwamy także inne zabrudzenia, na przykład ślady po farbie olejnej. Farby raczej nie należy usuwać mechanicznie, aby nie uszkodzić ramy albo tafli lustra. Można spróbować zmyć plamy terpentyną. Taflę lustra trzeba umyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła i wypolerować gazetą. Aby przywrócić lustru połysk, można je umyć wodą z octem (1 szklanka octu na 2 szklanki wody).
Odnawiamy ramę drewnianą
Zanim przejdziemy do renowacji lustra, powinno się je delikatnie wyjąć z ramy. Rama starego lustra na ogół wymaga odnowienia. Jeśli jest to rama drewniana, usuwamy stare powłoki farby lub lakieru, szlifujemy dokładnie drewno, następnie usuwamy pył i malujemy na nowo. Możemy użyć lakieru bezbarwnego lub barwnego, zabejcować drewno albo pokryć emalią do drewna. Ciekawy efekt da pokrycie ozdobnej drewnianej ramy farbą w kolorze starego złota.
Odnawiamy ramę metalową
Ramę metalową czyścimy zgodnie z zaleceniami dla danego materiału. Należy rozważyć, czy ma zostać całkowicie oczyszczona, czy pozostawimy na niej patynę, która doda jej uroku przedmiotu naprawdę starego.
Co zrobić z taflą lustra?
Tafla starego lustra na ogół prezentuje się niezbyt ładnie – są na niej różne przebarwienia i uszkodzenia. Jest to efekt zniszczenia warstwy odbijającej światło. Jeśli ta warstwa jest uszkodzona, konieczne jest jej naprawienie. Lustro może być pokryte warstwą srebra, zabezpieczoną minią ołowianą i lakierem. Jeśli lustro jest bardzo stare, zamiast srebra mogła zostać użyta warstwa tlenku rtęci. W nowszych lustrach nie używa się natomiast ołowiu, lecz aluminium.
Renowacja tafli lustra
Renowację lustra powinien przeprowadzić specjalista. Potrzebne są odpowiednie materiały i narzędzia, a poza tym mamy do czynienia z trującymi substancjami (ołów, rtęć). Usługi renowacji luster oferują warsztaty szklarskie. Po zdjęciu starej warstwy i nałożeniu nowej stare lustro kryształowe może odzyskać swój blask.
Gdy tafli nie da się uratować
Może się jednak zdarzyć, że uszkodzeniu uległa wierzchnia część tafli. Porysowane, pęknięte albo poznaczone odpryskami lustro trzeba będzie wymienić. Warto zdecydować się na taką inwestycję, jeśli rama jest piękna. Warsztaty szklarskie oferują lustra w dowolnych rozmiarach i z różnych rodzajów szkła.