Jak przygotować laurkę dla dziadka?
Jak przygotować laurkę dla dziadka?
Dzień Dziadka, przypadający 22 stycznia, bywa mniej hucznie obchodzony niż poprzedzający go Dzień Babci, a przecież dziadkowie są dla wszystkich dzieci równie ważni i powinni zostać odpowiednio docenieni przez wnuczęta. Niekoniecznie oznacza to zakup kosztownego prezentu, wystarczy laurka, która będzie dowodem pamięci oraz pamiątką dla dziadka.
Laurka ze zdjęciem
Wielu dziadków lubi wspominać swoje młode lata, więc warto przypomnieć im o tym, wykonując stylizowaną na dawne lata laurkę. Jest do tego potrzebne stare zdjęcie dziadka z młodych lat, blok techniczny, torebka herbaty ekspresowej, gorąca woda, nożyczki i klej. Na początek należy zaparzyć herbatę w niewielkiej ilości wody i odstawić do wystygnięcia. Gdy herbata przestygnie, pędzlem lub torebką należy smarować kartkę z jednej i z drugiej strony tak, aby cała przybrała brązowy kolor. Po zamalowaniu jej należy poczekać, aż wyschnie (można położyć ją na kaloryferze, lecz wówczas będzie lekko pofalowana i przed dalszą pracą trzeba ją będzie wyprasować). Po zrobieniu tego składa się kartkę na pół i przykleja na środku zdjęcie dziadka. Brązowym mazakiem można domalować ramkę. Z papieru technicznego wycina się dodatkowy pasek o wymiarach 1,5 x 5 centymetra i pisze na nim „Dla najlepszego Dziadka”. W środku dodaje się życzenia i tak przygotowaną laurkę można wręczyć dziadkowi, niczym dokument z dawnych lat.
Laurka z pieczątkami
Laurką, którą może przygotować dziecko w każdym wieku, jest laurka z pieczątkami w kształcie serca. Do jej wykonania nie trzeba kupować specjalnych narzędzi, lecz wykorzystać to, co znajdzie się w każdym domu – rolkę po papierze toaletowym. Należy spłaszczyć ją lekko i jedno ze zgięć wsunąć do środka, tak aby powstało serduszko. Żeby nie zniszczyło się w czasie odbijania i było stabilną pieczątką, najlepiej owinąć powstałe serduszko taśmą , która je przytrzyma. Następnie trzeba przygotować kartkę z bloku technicznego – białą lub w ulubionym kolorze dziadka – i farby w tubce. Kartkę składa się na pół, a farbę wyciska się na tackę albo paletę i moczy się w niej rolkę. Tak przygotowaną pieczątkę można z powodzeniem odbijać na kartce w dowolnej ilości. Mogą to być dwa serduszka, mogą kompozycje z kilku, a może być cała kartka pełna serduszek, które będą dla dziadka dowodem na miłość wnuka.
Laurka z hobby
Dziadkowie często mają hobby, któremu się oddają. Czasami są to szachy, karty, pielęgnacja i hodowla ptaków, motoryzacja. Można wykorzystać to do stworzenia laurki, która będzie odzwierciedlać pasję dziadka. Do jej wykonania przydatny jest przede wszystkim kolorowy papier, blok techniczny z kolorowymi kartkami, nożyczki, klej, ołówek do odrysowania odpowiednich elementów. Jeśli pasją dziadka jest motoryzacja, a zwłaszcza samochody, z kolorowego papieru można wyciąć prosty szablon auta. Laurka nie musi przedstawiać wielu szczegółów, wystarczy że będzie oddawała wiedzę o dziadku oraz uczucia do niego. Kartkę z bloku technicznego składa się na pół, a następnie na środku przykleja się wycięty samochód. Następnie można wycinać dodatkowe elementy do niego – okna, koła, klamkę, a nawet dym wydobywający się z rury wydechowej. Nad samochodem należy napisać „Kochanemu Dziadkowi”, a w środku dodać życzenia. W podobny sposób można wyciąć dowolny element związany z dziadkowym zainteresowaniem. Zobaczenie go na laurce będzie z pewnością miłym zaskoczeniem.