Jak przygotować się do biwaku, gdy pogoda jest niepewna?
Jak przygotować się do biwaku, gdy pogoda jest niepewna?
Wypoczynek na łące, w lesie czy nad rzeką może być bardzo przyjemny, trzeba jednak zadbać o to, aby warunki były odpowiednie. Jeśli zamierzamy przez pewien czas przebywać w terenie, odpoczywać i zjeść posiłek, musimy to odpowiednio zaplanować. Na ogół po prostu bierzemy zapasy żywności i koc. Problem pojawia się wówczas, gdy pogoda jest niepewna. Trudno spędzić miło czas, siedząc na wilgotnej trawie w siąpiącym deszczu. Jak w takich warunkach urządzić udany biwak, dowiesz się z tego artykułu.
Zadbaj o właściwą odzież
Wychodząc z domu w ładną pogodę, łatwo zapomnieć o kurtce przeciwdeszczowej, poza tym stanowi ona dodatkowe obciążenie. Jednak niezależnie od prognoz powinno się zabrać kurtkę ze sobą, w naszym klimacie aura potrafi być dość zmienna. Kurtka powinna być w miarę lekka, mieć kaptur i chronić nie tylko przed deszczem, ale i wiatrem.
Deszcz i ognisko
Jeśli planowaliśmy biwak połączony z rozpaleniem ogniska, pomyślmy wcześniej, czy poradzimy sobie z jego rozpaleniem, jeśli spadnie deszcz. W takiej sytuacji mokre jest podłoże oraz drewno, które zbierzemy w lesie. Jeśli jesteśmy ubrani w strój, który nie chroni przed deszczem, pewnie namokną także zapałki włożone do kieszeni. Do takiej sytuacji można się jednak odpowiednio przygotować. Trzeba mieć przy sobie dobrą zapalniczkę i coś suchego na rozpałkę, doskonale sprawdzają się nawet zwykłe bawełniane waciki. Eksperci przygotowują profesjonalną rozpałkę i używają krzesiwa.
Plandeka
Biwak to naprawdę żadna przyjemność, kiedy deszcz kapie nam za kołnierz. Aby się przed tym uchronić, warto zaopatrzyć się w wodoodporną plandekę. Za pomocą mocnego sznurka albo kawałków linki (można polecić bardzo popularny ostatnio paracord) mocujemy ją do drzew albo palików. Jeśli pod plandeką rozpalamy ognisko, musi ona być wykonana z materiału niepalnego. Zwykły plastik może się zapalić od iskry z ogniska, a to byłoby niebezpieczne. Przykładowo tkaniny bawełniane impregnowane Solution-Tex spełniają normy wojskowe NATO i posiadają europejskie atesty trudnopalności.
Jak zabezpieczyć koc?
Nawet jeśli deszcz już nie pada, podłoże jest wilgotne i położony na ziemi koc szybko robi się mokry, a poza tym się brudzi. Aby tego uniknąć, trzeba użyć jakiejś izolacji. Można być perfekcyjnym i uszyć sobie z nieprzemakalnego materiału wodoodporną podszewkę, najlepiej przypinaną na napy, by ją zdjąć, gdy nie jest potrzebna. Można też oprócz plandeki mieć kawałek wodoodpornego materiału wielkości koca. Bardzo prostym rozwiązaniem jest przygotowanie takiej izolującej płachty z worków na śmieci, ale nie ze zwykłych, tylko dużych, wzmocnionych, przeznaczonych na odpady budowlane, o pojemności 200 l. Do takiego worka możemy także włożyć liście albo siano i uzyskujemy całkiem wygodny, improwizowany materac.