Jak przygotować się do seminarium?
Jak przygotować się do seminarium?
Wstąpienie do seminarium to bardzo poważna decyzja każdego młodego mężczyzny. Stoi za nią wszak nie tylko chęć kształcenia się w danym kierunku, lecz przede wszystkim powołanie kapłańskie. To bardzo ciężkie wyzwanie, szczególnie że wymaga od przyszłego księdza wielu poświęceń. Najważniejszym z nich jest oczywiście celibat, wykluczający możliwość związania się z kobietą. Aby być przygotowanym na tę decyzję, potrzebna jest naprawdę długa rozmowa z samym sobą. Nie można decydować o tym pod wypływem impulsu, przykładowo wtedy, gdy porzuciła nas dziewczyna i zawalił nam się świat. Taka decyzja jest bardzo nieodpowiedzialna i wcześniej czy później mogą pojawić się wątpliwości. Pamiętaj, że decydując się na wstąpienie do seminarium, decydujesz się służyć Bogu.
Posłuchaj głosu serca
Wybór takiej drogi życia na pewno nie przychodzi łatwo. To ty będziesz księdzem, więc o wstąpieniu do seminarium musisz zdecydować samodzielnie. Nie daj się namówić rodzinie, której wolą jest to, abyś został księdzem. Jeśli nie czujesz powołania, to w żadnym wypadku się na to nie decyduj. Nie możesz przecież spełniać ambicji swoich bliskich. Natomiast jeśli sam nie wiesz, czego chcesz, i pojawiają się w twojej głowie wątpliwości, to poczekaj z podjęciem decyzji do czasu, aż będziesz pewien, jaką drogą życia pragniesz pójść. Nie martw się, lepiej poczekać rok niż być nieszczęśliwym całe życie.
Wiek nie gra roli
Jeżeli twoja młodość już przeminęła i miotałeś się w niej, nie wiedząc, gdzie znaleźć swoje miejsce, a teraz nagle czujesz, iż dosięgnęło cię powołanie, to nic straconego. Do seminarium możesz zapisać się w każdym wieku. Jeśli pragniesz zostać księdzem i służyć Bogu, to naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie. Musisz mieć jednak zdaną maturę, wszak jakby nie patrzeć, nauka w seminarium jest swego rodzaju studiami wyższymi. Uważaj jednak, by nie prowadzić zbyt „studenckiego” życia. Koniecznym, lecz chyba naturalnym wymogiem jest również przystąpienie do sakramentu chrztu i bierzmowania. Ale z tym raczej nie powinno być problemu, prawda?
Opinia proboszcza i katechety
Aby wstąpić do seminarium, konieczna jest niestety opinia proboszcza twojej parafii oraz katechety, który cię uczył. To w niektórych przypadkach może być problem, gdyż twoje poprzednie życie mogło znaczniej odbiegać od żywotu, jaki kojarzy nam się z pokornym księdzem. Każdy ma prawo się jednak zmieniać i nawracać, więc nie bój się porozmawiać z tymi osobami, aby przekonać je, iż jesteś gotowy do podjęcia tej posługi, a twoja decyzja jest całkiem szczera i przemyślana. Każdy mądry duchowny powinien cię zrozumieć.
Dalsza biurokracja
Kolejnym krokiem jest załatwianie nieco żmudnych formalności proceduralnych. Niestety, biurokracja swym zasięgiem opanowała nawet takie miejsca jak seminaria. Będziesz musiał złożyć podanie wraz z życiorysem, ksero dowodu i książeczki wojskowej, a także przynieść 5 zdjęć. Teraz będziesz mógł przejść do dalszej części rekrutacji, która jest dość zawiła, ale nie przejmuj się tym. Tak naprawdę to wszystko jest dla twojego dobra. Rozmowy z duchownymi, rektorami czy psychologami pozwolą ci ocenić, czy twoje powołanie jest prawdziwe oraz czy nadajesz się do pełnienia posługi.