Jak rozmnażać aloes?
Jak rozmnażać aloes?
Aloes jest rośliną ozdobną i leczniczą znaną od starożytności, wzmianki o nim zachowały się na sumeryjskich tabliczkach, a jego moc leczenia ran wykorzystywał już Aleksander Wielki. Długie mięsiste liście rośliny układają się jeden nad drugim w rozetę. Są jasnozielone i mają ząbkowane brzegi. Wewnątrz liści znajduje się galaretowaty miąższ, który zawiera wiele witamin (A, C, E i z grupy B), mikroelementów i innych cennych substancji, dzięki czemu ma właściwości bakteriobójcze, działa przeciwzapalnie, regeneruje błonę śluzową i skórę oraz wzmacnia system odpornościowy. Najczęściej spotykany w domowej uprawie jest aloes drzewiasty, rzadziej aloes zwyczajny. Jak rozmnażać aloes, dowiesz się z tego artykułu.
Przygotowywanie sadzonek
Aloesy można rozmnażać za pomocą odrostów korzeniowych oraz sadzonek pędowych, uzyskiwanych z liści i wierzchołków roślin. Rozmnażanie przez boczne odrosty jest bardzo łatwe. Można je oddzielić na przykład w czasie przesadzania rośliny. Po oddzieleniu odnóżki należy ocenić stan korzeni i usunąć te, które nie mają zdrowego wyglądu, są miękkie i szare. Korzenie obcinamy czystym ostrym nożem. Miejsce po oddzieleniu odnóżki trzeba osuszyć , przykładając papierowy ręcznik, a następnie zasypać węglem drzewnym, aby zapobiec infekcjom.
Sadzenie
Przed posadzeniem należy przygotować odpowiednie podłoże. Powinno ono być wilgotne i piaszczyste. Można użyć ziemi torfowej zmieszanej z piaskiem i gliną albo specjalnego podłoża dla kaktusów. Nadaje się nawet ziemia uniwersalna zmieszana ze żwirem lub piaskiem. Do doniczki sadzimy odnóżkę aloesu. Ziemię w doniczce należy ugnieść i podlać. Nadmiar wody odsączonej na podstawkę wylewamy. Można też położyć pod doniczką kilka warstw papierowego ręcznika, by wchłonął nadmiar wody. Jest to ważne, ponieważ jeśli sadzonki mają zbyt mokro, mogą obumrzeć. Sadzonki powinny się ukorzenić po czterech – sześciu tygodniach.
Rozmnażanie przez wysiew nasion
Nasiona aloesu wysiewa się do piaszczystej ziemi od lutego do kwietnia. Skrzynki z kiełkującymi nasionami najlepiej ustawić w półcieniu. Najlepsza temperatura to około 21 stopni Celsjusza. Sadzonki nie mogą mieć zbyt sucho, podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne.
O czym należy pamiętać
Rozmnażanie przez wysiew nasion może się nie udać, gdyż nasiona aloesu szybko tracą zdolność kiełkowania. Może do tego dojść, zanim je kupimy i wtedy siewki nie wzejdą. Dlatego lepiej rozmnażać aloes wegetatywnie.