Jak sadzić begonie?

Jak sadzić begonie?
Begonie mają wiele odmian o zróżnicowanych wymaganiach i są bardzo popularnymi roślinami ozdobnymi. Można je uprawiać w ogrodzie na rabatach, w donicach na tarasach, skrzynkach balkonowych oraz w domu w doniczkach. W zależności od odmiany, tolerują stanowiska słoneczne i półcieniste. Mają różną wysokość, są wyprostowane lub zwisające, a ich kwiaty przypominające nieco pokrojem róże dostępne są w wielu barwach. Kwitną latem i na jesieni do pierwszych mrozów. Popularna jest begonia bulwiasta, której sadzonki można bez trudu przygotować w domu.
Przygotowania
Bulwy begonii należy zakupić pod koniec zimy. Powinny być duże, bez uszkodzeń. Należy jeszcze przygotować odpowiednie doniczki oraz ziemię do kwiatów. Begonie potrzebują ziemi żyznej, próchniczej, lekko kwaśnej. Na dnie doniczek trzeba ułożyć warstwę drenażu ze żwiru, keramzytu albo potłuczonej ceramiki. Na jedną dużą bulwę albo dwie małe potrzebna jest doniczka o średnicy 15 cm, na trzy bulwy – 25 cm. Bulwy nie powinny stykać się ze sobą, wokół nich należy pozostawić trochę wolnego miejsca.
Sadzenie bulw
Bulwy sadzimy na przełomie lutego i marca, na trzy miesiące przed końcem mrozów. Ogrzaną ziemię wkładamy do doniczek. Nie wypełniamy doniczek na pełną wysokość, powinno pozostać od góry kilka centymetrów. Bulwy sadzimy na głębokość 1 – 2 cm oczkiem skierowanym do góry.
Pielęgnacja sadzonek
Sadzonki ustawiamy w pomieszczeniu z dobrym światłem, w temperaturze około 18 stopni Celsjusza. Pojemniki przykrywamy szybą. Rośliny trzeba regularnie podlewać, tak aby podłoże stale było wilgotne. W miarę wzrostu roślin należy podlewać coraz częściej. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Nie należy moczyć pojawiających się liści. Nadmiar wody gromadzący się na podstawkach należy usuwać. Roślin nie należy przelewać, aby bulwy nie zgniły.
Wysadzanie do gruntu
Pod koniec maja, gdy nie grożą już przymrozki, wysadza się kwitnące już begonie do gruntu lub do pojemników, w których będą rosły przez cały sezon. Sadzonki przesadza się wraz z bryłą korzeniową.
Przechowywanie begonii zimą
Bulwy begonii nie mogą pozostać w gruncie, należy je wykopać na jesieni i przechować w miejscu, gdzie nie przemarzną. Optymalna temperatura to 5 – 10 stopni. Najlepiej zadołować bulwy w suchym piasku, torfie lub trocinach. Przedtem należy je oczyścić z części zielonych, łodyg i liści.