Jak samodzielnie zrobić stroik na Wszystkich Świętych?
Jak samodzielnie zrobić stroik na Wszystkich Świętych?
Dzień Wszystkich Świętych czy też 2 listopada, czyli Zaduszki, to wyjątkowe dni w życiu każdego z katolików. To właśnie wtedy, bardziej niż kiedykolwiek w roku, zatrzymujemy się nad grobami bliskich, pogrążamy w zadumie oraz smutku i wspominamy osoby, które od nas odeszły. Często takim wspomnieniom towarzyszy ból, ale również miłe uczucie w sercu na myśl o osobie, którą kochaliśmy. To naturalne, że pragniemy, aby miejsce, w którym spoczęła, prezentowało się pięknie. Z tego też powodu, nie tylko 1 listopada, ale w ogóle przez cały rok, przywozimy na groby naszych bliskich znicze oraz wiązanki żywych czy sztucznych kwiatów. Dzięki takim małym gestom wierzymy, że okazujemy zmarłemu naszą miłość oraz przywiązanie. Możemy okazać to jeszcze bardziej poprzez samodzielne wykonanie stroika na grób. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to w prosty sposób, nie mając żadnych florystycznych zdolności, koniecznie przeczytaj ten krótki poradnik.
Przygotuj materiały
W pierwszej kolejności, zanim jeszcze zabierzesz się za wykonywanie stroika, warto, byś przygotowała sobie wszystkie potrzebne ci materiały. W tym celu musisz przemyśleć swoją koncepcję stroika. Pomyśl przede wszystkim, jak duży miałby on być, czy okrągły, czy też raczej podłużny oraz w jakiej tonacji kolorystycznej chciałabyś go utrzymać. Musisz również zastanowić się, czy chciałabyś, aby była to wiązanka bardziej trwała, czyli wykonana ze sztucznych kwiatów, czy też może nietrwała, za to wykonana z tych żywych. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, wówczas wybierz chryzantemy lub róże. Te pierwsze jak najbardziej pasują do tego święta i uważane są za typowo cmentarne kwiaty. Te drugie natomiast lubią niskie temperatury i nie więdną tak szybko. Oprócz kwiatów będzie potrzebna ci jeszcze doniczka w formie płaskiej podstawki, gąbka florystyczna, baza w postaci zielonych sztucznych liści lub żywego świerku oraz ozdobniki. Jeśli wiązanka ma być sztuczna, najlepiej gdyby to były wstążki, elementy wykonane z papierowej wikliny czy z drewienka. Jeśli zaś żywa, możesz użyć chociażby jarzębiny, która pięknie będzie się prezentować wśród zieleni.
Montowanie bazy
W pierwszej kolejności należy zamontować bazę. W tym celu rozłóż na stole czy na podłodze stare gazety. Następnie połóż na nich doniczkę-podstawkę, a potem włóż do niej gąbkę florystyczną. Kiedy to będzie już gotowe, czas przejść do montowania zielonych liści lub świerku. Wystarczy teraz zrobić z nich kompozycję. Jeśli chcesz, aby stroik był na planie koła, to rozłóż bazę po okręgu doniczki. Jeśli zaś ma być on podłużny, wówczas ulokuj bazę głównie po przeciwległych stronach doniczki.
Montowanie kwiatów
Kiedy baza jest już gotowa, czas przejść do montowania kwiatów. Jest to proste zadanie, jeśli zabierzesz się do niego w odpowiedniej kolejności. Pamiętaj, że najpierw należy wkładać do gąbki te kwiaty, które są największe oraz najbardziej rozłożyste. Jeśli masz ich dwa czy trzy, to umieść je wszystkie albo bardzo blisko siebie, albo w równych odstępach. Następnie trzeba wziąć kilka nieco mniejszych kwiatów i rozłożyć je pomiędzy te większe. Całość uzupełniamy najmniejszymi elementami, w tym ozdobnikami. Najważniejsze, aby stroik wyglądał na gęsty i by nie było widać gąbki. Jeśli nie udało ci się jej zakryć, można to zrobić mchem.