Jak uprawiać trawkę wielkanocną?
Jak uprawiać trawkę wielkanocną?
Wielkanoc nieodłącznie kojarzy się z wiosną, zielenią, odradzającymi się kolorami świata. Niestety, czasami wypada w marcu, kiedy przyroda dopiero zaczyna budzić się do życia. Ciężko wówczas o kwiaty na stole i trawę za oknem, dlatego można postarać się o substytut i na potrzeby własnego domu oraz stołu można wyhodować trawkę wielkanocną. Będzie ona ładną oraz odświeżającą ozdobą.
Nasiona na trawkę
Uprawa trawki wielkanocnej jest bardzo prosta. Pierwszym krokiem do jej przygotowania jest zakup nasion. Powinny to być ziarna owsa. Można je z powodzeniem kupić w sklepie ogrodniczym, w sklepie zoologicznym, a coraz częściej nawet w supermarketach, w których wraz z początkiem wiosny można znaleźć wiele różnych sadzonek.
Podłoże dla trawki
Żeby trawka dobrze i bujnie rosła, trzeba przygotować odpowiednie podłoże dla niej. W tym celu należy wyłożyć watą albo jałową gazą tackę, płaski talerz albo płaską doniczkę. Wata lub gaza powinny być nawilżone, lecz nie przesadnie. Nadmiar wody sprawi, że ziarna zamiast rozwijać się, zaczną gnić. Po ułożeniu odpowiednio materiału trzeba wysypać na niego nasiona. Ważne jest zrobienie tego równomiernie, żeby w trawce nie było prześwitów.Osoby doświadczone w uprawie trawki wielkanocnej mogą pokusić się o nadanie jej zawczasu innej formy i oblec gazą odwróconą do góry dnem miskę. Dzięki temu trawka przybierze formę zielonej kopuły, ładnie prezentującej się na stole.
Miejsce dla trawki
Po przygotowaniu podstawki z ziarenkami należy ustawić ją w dobrze nasłonecznionym, ciepłym miejscu. Warto zwrócić uwagę, jaka panuje pogoda. W marcu bywa jeszcze chłodno, więc za dnia tacka może stać na parapecie przy oknie i grzać się w słońcu, jednak na noc lepiej odsunąć ją od okna, jeśli nie jest całkowicie szczelne, aby nie zmarzła. Można ją również ustawić w pobliżu grzejących lekko kaloryferów, jednak nie bezpośrednio na nich.
Podlewanie trawki
Żeby trawka rosła szybko i bujnie, trzeba koniecznie pamiętać o odpowiednim podlewaniu. Nie wolno jej przelewać, jednak pozostawienie jej bez wody jest równie niekorzystne. Poprawne podlewanie powinno odbywać się 2 – 3 razy dziennie, w zależności od wielkości uprawy oraz parowania wody. Po 6 dniach trawka powinna być już dość wysoka i soczyście zielona.
Ozdabianie trawki
Trawka wielkanocna jest przede wszystkim ozdobą. Ładnie prezentuje się na parapecie w kolorowych doniczkach, jak również na środku stołu. W zależności od własnej fantazji można ją dodatkowo ozdobić. Sztuczne kurczaczki, kwiaty, zajączki wplecione pomiędzy zielone źdźbła będą prezentowały się wyjątkowo wiosennie i świątecznie.