Jak urządzić mały pokój?
Jak urządzić mały pokój?
Mały pokój trzeba tak urządzić, by spełniał wszystkie funkcje, a jednocześnie nie robił wrażenia ciasnej klitki. Odpowiednie wykończenie ścian oraz właściwy wybór mebli i dodatków pozwolą ci stworzyć wnętrze, które mimo niewielkiej kubatury będzie wydawało się dostatecznie przestronne. Jak urządzić mały pokój, dowiesz się z tego artykułu.
Malujemy ściany
W niewielkim pokoju zdecydowanie trzeba unikać mocnych, ciemnych barw, gdyż zmniejszają one optycznie pomieszczenie. Najlepiej zdecydować się na kolory jasne, pastelowe, w dodatku chłodne, gdyż dzięki nim pokój będzie wydawał się większy. Barwy jasne i zimne bowiem oddalają i ściany nie będą tak napierać na nas w małym pokoju.
Malujemy sufit
Na ogół mały pokój jest także niski. Warto optycznie podnieść sufit i podwyższyć pomieszczenie. Uzyskamy to, malując sufit na biało, a linię podziału między ścianami a sufitem umieszczając maksymalnie wysoko lub nawet wchodząc z kolorem ściany na sufit. Ciekawym trikiem jest pomalowanie sufitu białą farbą z satynowym połyskiem, gdyż powierzchnie błyszczące również oddalają i pokój będzie wydawał się wyższy. Jeśli sytuacja jest nietypowa i pokój jest mały, ale wysoki i przypomina studnię, malujemy sufit na ciemny kolor, a linię odcięcia robimy dość nisko na ścianach.
Podłoga
Podłoga w małym pokoju powinna być jasna i błyszcząca. Niewskazane są ciemne kolory, wzorki, najlepiej po prostu położyć jasne deski podłogowe czy panele. Podłogi nie przykrywamy dywanem, bo to zmniejszy optycznie pokój. Odsłonięta podłoga nada pomieszczeniu przestrzenność.
Wygląd mebli
Gdy pokój jest zdecydowanie niski, unikaj wstawiania do niego zbyt wysokich mebli. Co prawda potrzebujesz miejsca do przechowywania, ale taka zabudowa spowoduje, że w pokoju będziesz się czuł jak w ciasnej skrzynce. Meble powinny mieć jednolite, najlepiej jasne i błyszczące fronty, bo to powiększa pokój. Szklane elementy i wbudowane lustra to również właściwe rozwiązania w małym pomieszczeniu. Warto także pomyśleć o wbudowanym oświetleniu (regały, szafy).
Wybór mebli
Nie decyduj się raczej na przysadziste, duże meble, nawet jeśli to cenne pamiątki rodzinne. Takie meble przytłoczą mały pokój. Konstrukcje powinny być w miarę lekkie, dobrze sprawdzają się elementy składane. Bardzo ważna jest w małym pokoju funkcjonalność mebli. Jeśli dany przedmiot, na przykład pufa albo skrzynka, może służyć jednocześnie do przechowywania i siedzenia, oszczędzamy miejsce. Warto zainwestować w różne funkcjonalne schowki i systemy przechowywania w miejsce mało praktycznych głębokich szafek.
Oświetlenie
Mały pokój trzeba starannie oświetlić. Oprócz oświetlenia sufitowego należy zastosować inne źródła światła, chociażby lampy stojące czy lampki na biurko. Oświetlenie garderoby albo regału również rozjaśni pokój.
Dekoracja
W małym pokoju należy unikać przytłoczenia dekoracją. Zbyt wiele drobiazgów na półkach lub powieszonych na ścianie spowoduje, że pokój będzie zagracony i ciasny. Lepiej zdecydować się na jeden konkretny element dekoracyjny, na przykład figurkę, obraz czy poster. Poza tym w małym pokoju trzeba skrupulatnie dbać o porządek, nie powinno się trzymać rzeczy na wierzchu czy kłaść ich na podłodze.