Jak własnoręcznie wykonać marmurkowe dżinsy?
Jak własnoręcznie wykonać marmurkowe dżinsy?
W ostatnim czasie bardzo popularne stały się dżinsy o charakterystycznym, marmurkowym wzorze. Idealnie pasują do białej koszuli oraz trampek. Możesz je dostać niemalże w każdym sklepie, gdyż opanowały już zarówno duże galerie handlowe, jak i podmiejskie stragany. Nie musisz jednak wydawać na nie kilkudziesięciu czy kilkuset złotych. Możesz wykonać je z jakichś starych dżinsów, które straciły kolor. Będą nadawały się do tego idealnie. Pamiętaj tylko, iż muszą być one obcisłe na całej długości, gdyż taki fason podkreśla ich urok. Oto sposób na to, jak zrobić je w domowym zaciszu, używając zwykłego wybielacza.
Zwiąż supełki
Aby spodnie mogły uzyskać odpowiedni zwór, będziesz musiała zrobić małe supełki za pomocą gumek recepturek. Ich liczba oraz rozmieszczenie zależą tylko od twojej inwencji twórczej. Możesz zrobić gęstszą sieć pęcherzyków, a możesz też ulokować je dość rzadko, z dala od siebie. W miejscu powiązania supełków tkanina będzie nieodbarwiona, gdyż nie dostanie się tutaj wybielacz. Wybierz niewielkie gumki recepturki, które łatwo będzie można zacisnąć. Muszą siedzieć dość ciasno, by nie pospadały w trakcie moczenia. Nie martw się, nie pozostawią żadnego śladu.
Zamocz w wybielaczu
Aby zamoczyć równomiernie spodnie, potrzebna będzie ci dość spora miska. Jeśli będzie zbyt ciasno, to pozwijane spodnie nie nabiorą odpowiedniego koloru we wszystkich miejscach. Pamiętaj, że masz uzyskać marmurkową fakturę, a wszelkie podłużne pręgi są niepożądane. Ten sposób wybielania spodni sprawia, że to jasny kolor będzie tłem, a ciemniejszy odcień będzie znajdował się na nim w formie nieregularnych plam. Zalej spodnie wybielaczem rozcieńczonym z wodą w proporcji 1:2, czyli na jeden litr wybielacza weź 2 litry wody. Mieszaj z ciepłą, ale nie gorącą wodą.
Wypłucz spodnie
Spodnie powinny pozostać w wybielaczu około 3 godzin. Możesz ten czas skrócić lub wydłużyć, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Co jakiś czas obracaj spodnie na drugą stronę, by wybielacz dotarł do wszystkich miejsc, oczywiście z wyjątkiem tych, które zabezpieczyłaś gumkami. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze ciekawszy efekt, niektóre gumki możesz zdjąć w połowie czasu moczenia. Dzięki temu uzyskasz 3 odcienie tkaniny. Po osiągnięciu pożądanego rezultatu wylej wybielacz, zdejmij gumki recepturki i wypłucz dokładnie spodnie. Pozostaw je do wyschnięcia. Dla pewności możesz po wszystkim wyprać ponownie spodnie i drugi raz wysuszyć. Mogą być bardzo pomięte, więc poczekaj z oceną efektu do czasu, gdy je wyprasujesz. Oczywiście weź pod uwagę to, iż mokre spodnie będą miały nieco ciemniejszy kolor niż po wysuszeniu.