Jak wychowywać dzieci, by były zdrowe?
Jak wychowywać dzieci, by były zdrowe?
Prawidłowe wychowywanie dziecka nie jest wcale łatwym zadaniem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko to nie minidorosły. Jego organizm jest zupełnie inny od naszego, wymaga zupełnie innych składników – dopiero się buduje i rozwija. Ważne, aby być tego świadomym. Dziecko nie wie, co jest dla niego najlepsze – to my, dorośli – ponosimy pełną odpowiedzialność za to, co będzie jadło, w jakich warunkach będzie żyło. Pamiętajmy, ze zapewnienie mu prawidłowego rozwoju zaprocentuje w przyszłości. Zatem przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak postępować, by Twoja pociecha była zdrowa i silna!
Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka
Woda stanowi znaczną część składową organizmu dziecka. Pamiętajmy, że ma ono o wiele szybszy metabolizm niż dorośli, a zatem szybciej pozbywa się jej z organizmu. Dlatego też osiem szklanek płynów, jakie zalecane jest osobie dorosłej, może nie wystarczyć. Zależne jest to oczywiście od wieku i poziomu aktywności fizycznej, jednakże praktycznie nie jest możliwe przedawkowanie. Podawaj dziecku bez obaw wodę wtedy, kiedy tylko ma na nią ochotę. Nie zawsze jednak musi ona smakować – aby zachęcić pociechę do picia, podawaj jej soki, naturalne herbatki czy dodawaj do wody mineralnej kawałki mrożonych owoców, które zmienią jej smak.
Ruch to podstawa!
Pamiętaj, że dzieci potrzebują znacznie więcej ruchu niż dorośli. Powinno to być około sześćdziesiąt minut dziennie. Ćwiczenia przynoszą same korzyści – wzmacniają kości, wyrabiają mięśnie, poprawiają krążenie krwi, regulują nawet pracę układu pokarmowego. Dbaj o to, aby były one urozmaicone (bieganie, spacery, drabinki, jazda na rowerze, basen, tenis). Najlepiej, aby w miarę możliwości pogodowych wykonywać je na zewnątrz (zimą również możesz spacerować lub biegać – trzeba tylko dostosować ubranie, nałożyć na twarz krem ochronny). Dawaj dziecku dobry przykład – ćwicz razem z nim! Tobie to absolutnie nie zaszkodzi, a pociecha będzie wykonywała trening znacznie chętniej – zmotywujesz ją do działania.
Zbilansowana dieta
Bardzo ważne jest to, co je nasze dziecko. Pamiętaj, że spożywane przez niego pokarmy stanowią podstawowy budulec jego organizmu. U dzieci dopiero rozwijają się kości, mięśnie, rosną zęby. Dlatego też podstawowym elementem codziennych posiłków powinny być tłuszcze, białko i wapń, a także witaminy. Wszystko to znajdziesz w warzywach, owocach, mleku, serach, pełnoziarnistym pieczywie. Dbaj o to, by niezbędne dla prawidłowego rozwoju elementy dostarczać w posiłkach, a nie w suplementach diety. Dziecko po ukończeniu drugiego roku życia powinno jeść normalnie wszystko to, co jedzą dorośli. Urozmaicaj więc jego dietę – jeśli nie chce jeść mięsa, zwiększ ilość oliwy z oliwek i orzechów – w nich także znajdują się tłuszcze. Pamiętaj, że są one bardzo ważne, ponieważ odpowiadają za prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego.