Jak wykonać ławkę do ogrodu?
Jak wykonać ławkę do ogrodu?
Trudno wyobrazić sobie odpoczynek w ogrodzie bez postawionej w jakimś ładnym zakątku ławeczki. Warto umieścić ławkę w pobliżu oczka wodnego czy źródełka, przy patio, pod pięknym drzewem czy przy rabacie z ozdobnymi roślinami. Ławki do ogrodu mogą być drewniane, kamienne, żeliwne albo z tworzywa sztucznego. Bardzo ciekawą drewnianą ławkę ogrodową można wykonać samodzielnie. Kilka pomysłów, jak to zrobić, znajdziesz w tym artykule.
Metalowe elementy służące do montażu ławki ogrodowej, nawet zabezpieczone przed korozją, rdzewieją. Bardziej trwałe meble można wykonać, łącząc drewniane elementy za pomocą złączy stolarskich.
Typowe wymiary ławki ogrodowej z oparciem to:
Materiał
Ławkę ogrodową można wykonać z bardzo różnego materiału. Najdroższe, ale i bardzo trwałe będą elementy z drewna egzotycznego albo drzew rodzimych o twardym drewnie, takich jak dąb czy jesion. Na ogół jednak wykorzystuje się materiał tańszy, a więc drewno sosnowe. Odpowiednie deski, listwy czy belki kupujemy w sklepie albo zamawiamy w tartaku. Bardzo ciekawe meble ogrodowe można zrobić z palet (a na ogół zostaje ich sporo po zbudowaniu i wykończeniu domu). Jako materiał możemy także wykorzystać stare meble drewniane, na przykład lóżko.
Ławka z drewnianych pni
Bardzo prosta konstrukcja ławki ogrodowej, świetnie nadającej się do postawienia na przykład nad stawkiem, wykorzystuje części pnia ściętego drzewa. Jeśli w czasie przygotowywania placu budowy i dojazdu na posesję byliśmy zmuszeni do ścięcia drzewa, na przykład brzozy, możemy z jej pnia zrobić ciekawe meble ogrodowe. Dwa kawałki pnia o wysokości około 40 cm i średnicy 30 – 40 cm posłużą jako podpory po obu stronach ławki. Powierzchnię pni, zarówno górną, jak i dolną, trzeba wyrównać i zabezpieczyć impregnatem przed rozkładem. Spód można dodatkowo zaizolować folią. Do tak przygotowanych pni odpowiednimi wkrętami do drewna mocujemy deskę o odpowiedniej szerokości (jeśli średnica pnia jest większa, lepiej użyć dwóch węższych desek). Deskę impregnujemy i pokrywamy lakierem lub lakierobejcą. Lakierujemy również zewnętrzną powierzchnię obu pniaków.
Ławka z palet
Meble ogrodowe wykonane z palet robią ostatnio furorę. Materiał jest w zasadzie darmowy, bo sporo palet zostaje po budowie, a ich zwrot bywa dość kłopotliwy. Potrzebny jest oczywiście odpowiedni projekt oraz komplet narzędzi do cięcia i szlifowania drewna oraz nawiercania otworów. Prosta ławka składa się z trzech elementów, wyciętych z palet: podstawy, siedziska ułożonego na tej podstawie i oparcia. Taka ławka jest bardzo stabilna i wytrzymała. Aby ładnie się prezentowała, trzeba ją starannie zeszlifować (jedni uważają, że lepiej to robić przed montażem, inni, że po), zaimpregnować i pokryć bejcą lub lakierem.
Ławka z drewnianych listew
Drewniane listwy trzeba kupić, chyba że mamy do dyspozycji materiał ze starego drewnianego łóżka. Aby skonstruować ławkę, musimy przygotować mocowania dla siedziska i oparcia, połączone z nogami ławki i ewentualnie poręczą. Te ważne elementy wykonujemy z drewnianych belek albo z metalu. Można też wykorzystać fragmenty starej ławki, oczyścić i odmalować metalowe części i dorobić drewniane listwy na oparcie i siedzisko. Taką ławkę lakierujemy, by zachować naturalny kolor drewna, albo malujemy farbą, by stworzyć mebel o oryginalnym wyglądzie, pasujący do stylu ogrodu. Zarówno różnokolorowa, jak i biała, błękitna, żółta czy czerwona ławka może się bardzo ciekawie prezentować.