Jak wykonać rzeźbę ogrodową pokrytą patyną?
Jak wykonać rzeźbę ogrodową pokrytą patyną?
Warstwa patyny na pomnikach tworzy się latami i dodaje im dostojeństwa. To, co jest pokryte patyną, ma swój wiek, jest traktowane jako zabytek i pamiątka przeszłości. Aby zwiększyć wartość różnych przedmiotów, które nie są dostatecznie stare, by samoistnie pokryć się patyną, postarza się je sztucznie metodami chemicznymi. Można jednak niewielkim nakładem środków postarzyć także przedmiot, na którym patyna nigdy by się nie wytworzyła, ponieważ nie jest wykonany z miedzi, brązu ani spiżu. Jak wykonać rzeźbę ogrodową pokrytą patyną, dowiesz się z tego artykułu.
Co to jest patyna?
Patyna, zwana inaczej śniedzią albo grynszpanem, to warstwa skorodowanej miedzi na powierzchni danego przedmiotu. Korozja zachodzi pod wpływem warunków atmosferycznych w wilgotnym powietrzu. Pierwsze ślady zmian można zauważyć bardzo prędko, ale prawdziwa patyna powstaje wiele lat. Dopiero po dłuższym czasie przedmiot pokryje się charakterystycznym zielonkawym nalotem. Patyna nadaje miedzianym dachom czy pomnikom z brązu lub ze spiżu swoistego dostojeństwa, gdyż świadczy o ich wieku.
Rzeźby ogrodowe
W ogrodach często ustawia się różnej wielkości figurki, które mają pełnić funkcję zdobniczą. Jeśli nie są one wykonane z jakiegoś szlachetnego materiału, ale po prostu odlane z betonu, nie zawsze prezentują się ładnie. Warunki atmosferyczne mogą spowodować zniszczenie takich figurek, brudzą się one od opadających liści albo ptasich odchodów. W pewnym momencie zaczynają straszyć w naszym ogrodzie zamiast go upiększać. Nie należy się jednak ich pozbywać – dzięki pewnej sztuczce przywrócimy im świetność, postarzając je. Można w ten sposób potraktować nie tylko ogrodowe rzeźby, ale także elementy architektury ogrodowej, na przykład fontannę.
Przygotowanie farby
Figurkę pomalujemy farbą do betonu. Należy wybrać taką, która jest odporna na warunki atmosferyczne i trudno się ściera. Potrzebujemy kilku kolorów farb, na przykład jasnozielonego, beżowego, brązowego, czarnego. Należy je zmieszać tak, aby uzyskać naturalny kolor grynszpanu. Kiedy otrzymamy już właściwy odcień, rozcieńczamy farbę wodą, aby kolor nie był zbyt intensywny.
Przygotowanie figurki
Figurkę przed malowaniem należy starannie oczyścić. Trzeba usunąć przyklejone kawałki liści, pajęczyny, kurz i piasek czy zaschnięte ptasie odchody. Do usuwania zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc można użyć małej szczoteczki albo pędzelka. Kiedy figurka jest już czysta, należy zwilżyć ją wodą.
Malowanie
Figurkę malujemy pędzlem, co pewien czas spryskując ją wodą za pomocą atomizera. Dzięki temu uzyskamy efekt naturalnych zacieków. Szczególnie starannie należy pomalować trudno dostępne miejsca, zagięcia i załamania, w których będą gromadzić się różne zanieczyszczenia, a także woda, na skutek czego porosną mchem. Po pomalowaniu całej figurki pozostawiamy ją do wyschnięcia.
Dodatkowe efekty
Za pomocą gąbki nakładamy miejscowo na figurkę plamy zielone, szare czy w kolorze umbry albo ugru. Ma to oddać naturalny efekt niejednolitego pokrycia przedmiotu warstwą patyny.