Jak wykorzystać w aranżacji wnętrz czarny kolor?
Jak wykorzystać w aranżacji wnętrz czarny kolor?
Barwy achromatyczne – czarna, biała i odcienie szarości – pełnią bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrz. Dopełniają wybraną przez nas kolorystykę i nadają jej odpowiedni ton, wpływając na ostateczny wygląd pomieszczenia. Aby uzyskać właściwy efekt, trzeba tych odcieni właściwie użyć. Jak wykorzystać w aranżacji wnętrz czarny kolor, dowiesz się z tego artykułu.
Symbolika czerni
Czerń jest bardzo szczególnym kolorem. Jest barwą nocy. W naszej kulturze kojarzy się z żałobą i smutkiem, ale jest także kolorem eleganckich fraków czy smokingów, wytwornych damskich kreacji i kolorem władzy (togi sędziowskie). Wprowadza ton powagi, ascezy, siły, dostojności, tajemniczości. Czerń z jednej strony odwołuje się do metafizyki, z drugiej – do erotyki.
Czego nie można pomalować na czarno?
Zdecydowanie nie należy malować na czarno ścian w pokoju. Uzyskamy ciasne, przygnębiające pomieszczenie, w którym nie będzie miło przebywać. Z kolei czarny sufit bardzo obniży dane wnętrze, co spowoduje efekt klaustrofobiczny. Generalnie trzeba przyjąć zasadę, że dużych płaszczyzn w pomieszczeniach na czarno się nie maluje. Natomiast ciekawy efekt może dać pomalowanie tym kolorem fragmentu ściany.
Gdzie można użyć czarnej farby?
Czerń może się pojawić na wybranym fragmencie ściany, który chcemy skontrastować z innym. Można w ten sposób podkreślić kształt wnęki, stworzyć ciekawą całość z czarnymi półkami, wyeksponować inny fragment ściany, na przykład pokryty tapetą w czarno-białe wzory. Czarny może być doskonałym tłem dla mebli albo barwnych wzorów na ścianie, nowoczesnej grafiki czy plakatów. Można zastosować czarną farbę tablicową na fragmencie ściany albo drzwiach wewnętrznych – w kuchni albo w pokoju dziecka. Kolorowe napisy i rysunki na takiej „tablicy” ożywią czerń.
Czy czerń nadaje się do kuchni?
Zdecydowanie tak. Skontrastowane z białą albo czerwoną ścianą czarne fronty kuchennych szafek dadzą efekt interesujący i elegancki. Jeśli odpowiednio dobierzemy dodatki, czerń nie będzie przytłaczająca, ale intrygująca i szykowna. Można czerń wprowadzić w zasadzie do każdego pomieszczenia, pamiętając tylko o zastosowaniu kontrastu do innej barwy i o odpowiednich proporcjach. Bardzo dobrze wyglądają w odpowiednio zaaranżowanym pomieszczeniu czarne meble – zarówno klasyczne, jak i nowoczesne. Trzeba także zadbać o dodatki, które podkreślą kontrast, i odpowiednio oświetlić pomieszczenie. Jeśli nie zadbamy o światło, nie uzyskamy dobrego efektu.
Czerń w dodatkach
Turaj zdecydowanie mamy pole do popisu. Dodatki uzupełniają i podkreślają kolorystykę naszego pomieszczenia, uwydatniając naszą koncepcję. Oczywiście trzeba zachować umiar, nie można przytłoczyć wnętrza elementami dekoracyjnymi. Ich ilość zależy także od stylu wnętrza – w minimalistycznej kuchni będzie z pewnością mniej elementów dekoracyjnych niż w utrzymanej w tradycyjnym stylu sypialni. Czerń pojawić się może w postaci ceramiki, rzeźby, dzieł plastycznych, ozdobnych tkanin, narzut, poduszek. Drobne elementy czy rzeźba o etnicznym charakterze mogą być w całości czarne. Natomiast nie zastosujemy raczej czarnej narzuty na tapczan czy czarnych zasłon, czerń powinna tam być tylko dodatkiem. Oczywiście o ile nie zależy nam na stworzeniu ekstrawaganckiego wnętrza, w którym czerń ma być z jakichś powodów głównym akcentem barwnym.