Jak założyć ogród wodny?
Jak założyć ogród wodny?
Obsadzone roślinami oczko wodne, w którym pluskają się ryby, to prawdziwa ozdoba naszego ogrodu, a gdy zadbamy o jego podświetlenie, wieczorem będzie naprawdę uroczym miejscem. Jeśli chcemy odpoczywać w tak uroczym zakątku, powinniśmy zaaranżować w naszym ogrodzie ogród wodny. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.
Lokalizacja
Trzeba starannie wybrać miejsce na nasz ogród wodny. Powinien być do niego łatwy dostęp, jeśli chcemy siadywać tam wieczorami, a poza tym musimy mieć możliwość podłączenia instalacji elektrycznej (w oczku wodnym prawdopodobnie zainstalujemy filtr, a może zdecydujemy się na fontannę czy kaskadę oraz oczywiście oświetlenie). Miejsce powinno być przez część dnia zacienione, gdyż w pełnym słońcu w wodzie zbyt szybko rozmnażają się glony, co ma szkodliwy wpływ na biosferę naszego stawku. Unikać należy także umiejscawiania oczka pod drzewem zrzucającym jesienią liście, gdyż będą one zanieczyszczać wodę.
Wielkość i kształt
Od tego, ile miejsca możemy przeznaczyć na oczko wodne, zależy jego rozmiar. Kształt zbiornika należy dobrać do otaczającej go przestrzeni ogrodu, natomiast raczej należy unikać zbyt geometrycznych oczek, z wyjątkiem okrągłych czy owalnych. Nie znaczy to jednak, że przy odpowiedniej aranżacji stawek prostokątny nie będzie się pięknie prezentował. Jeśli zamierzamy hodować w stawku ryby, które będą tam zimowały, konieczna jest odpowiednia głębokość – co najmniej metr, gdyż płytkie zbiorniki wody mogą przemarzać zimą do samego dna.
Wybór technologii
Oczko wodne można wykonać na wiele różnych sposobów. Należy wykonać odpowiedni wykop, a potem go uszczelnić. Bardzo popularne jest wykładanie dna zbiornika folią do oczek wodnych, przy czym do głębszych stawków stosuje się specjalną folię kauczukową o większej wytrzymałości. Dno można również uszczelnić gliną albo cegłą. Bardzo prostym rozwiązaniem jest zakup gotowego wkładu z tworzywa sztucznego, często ciekawie wyprofilowanego. Niektóre formy do oczek wodnych wykonane są z przezroczystych żywic i imitują elementy naturalne, na przykład kamienie. Można także zbudować oczko wodne z betonu.
Jak sadzić rośliny?
Ogród wodny będzie się ciekawie prezentował, jeśli zaprojektujemy stawek o zróżnicowanej głębokości. Umożliwi to hodowanie roślin o różnych wymaganiach, na brzegu takich, które lubią bliskość wody, następnie roślin strefy bagiennej oraz podwodnych i pływających. Rośliny można umieszczać w koszach, ustawianych na stopniach wyprofilowanych w naszym stawie. Kosze trzeba obciążyć kamieniami. Typowe gatunki nadające się do ogrodu wodnego to mięta wodna, pałka wodna, kosaćce, kaczeńce, lilie wodne, grążele.
Jak dbać o wodę?
Woda w oczku wodnym powinna być czysta i napowietrzana. Trzeba postarać się o odpowiedni filtr. Zainstalowanie fontanny albo kaskady znakomicie poprawia jakość wody, ponieważ jest ona wtedy w ruchu. Jeśli problemem są zanieczyszczenia unoszące się na powierzchni stawu, warto zainwestować w odkurzacz do oczek wodnych albo skimer, który po podłączeniu do pompy filtrującej będzie czyścił lustro wody.