Jak zaplanować rozmieszczenie kwiatów w ogrodzie?
Jak zaplanować rozmieszczenie kwiatów w ogrodzie?
Rozmieszczenie kwiatów w ogrodzie warto starannie przemyśleć. Z pewnością zależy nam na tym, by mieć barwny ogród przez cały rok, ale nie powinniśmy sadzić zbyt dużo roślin, bo uzyskamy efekt przytłoczenia i bałaganu. Kwiaty muszą się właściwie komponować nie tylko ze sobą, ale także z innymi elementami ogrodu. Zanim więc posiejemy kwiaty czy posadzimy rozsadę, warto przemyśleć układ całego ogrodu.
Co może zakwitnąć w naszym ogrodzie?
Kiedy myślimy o kwiatach w ogrodzie, często przychodzą nam na myśl jedynie rośliny jednoroczne (aksamitki, begonia stale kwitnąca, groszek pachnący, lwia paszcza, nagietek, szałwia błyszcząca czy szarłat) albo dwuletnie (bratek, malwa, niezapominajka, naparstnica). Jednak kwiaty w ogrodzie to nie tylko te wymienione gatunki. Pięknie kwitną pnącza, jak klematis czy wiciokrzew, krzewy, drzewa oraz oczywiście byliny – aster, begonia bulwiasta, dalia, funkia, goździki, liliowce, piwonia, rozchodniki, zawilce.
Gdzie jest miejsce dla kwiatów w naszym ogrodzie?
W zasadzie – wszędzie. Rośliny kwitnące umieszczamy oczywiście na rabatach, ale jest dla nich miejsce i na obrzeżach ścieżek, patio czy trawników, wokół oczka wodnego, między stanowiskami krzewów, pod drzewami, a kwitnące pnącza mogą porastać nie tylko altany czy pergole, ale także ogrodzenia lub pnie, przesłaniając pewne mniej atrakcyjne fragmenty ogrodu. Kwiaty można sadzić w skrzynkach stojących i wiszących lub donicach i umieszczać na patio czy na tarasie albo przy wejściu do domu. Pięknie będą się także prezentować na rabatach wysokich.
Trawnik czy łąka?
Wypielęgnowany trawnik pięknie się prezentuje, ale tylko wtedy, gdy jest zadbany. Wymaga koszenia i nawożenia, trzeba usuwać z niego opadłe z drzew liście i inne śmieci. Jeśli mamy psy, które lubią kopać dziury, może ulec zniszczeniu. Mrówki i krety także nie są przyjaciółmi naszego trawnika. Tych problemów można łatwo uniknąć, decydując się na łąkę. Odpowiednio dobrane gatunki traw oraz kwiatów stworzą w naszym ogrodzie barwny kobierzec, który będzie cieszył oczy do późnej jesieni. Łąkę kosimy dwa – trzy razy w sezonie. Jest ona bardzo romantycznym miejscem, ale nie do każdego typu ogrodu pasuje.
Jak rozmieszczać kwiaty?
W ogrodzie nie powinno być pustych, łysych miejsc, zwłaszcza na rabatach. Rośliny jednak kwitną o różnych porach, niektóre rosną długo i nie pojawiają się od razu. Dlatego dobrym pomysłem jest łączenie bylin oraz roślin jednorocznych. Rośliny kwitnące w różnym czasie można tak dobierać, by na rabacie zawsze były barwne kwiaty, albo tworzyć z kwiatów kolorowe kobierce. Trzeba też pamiętać o wysokości roślin – najwyższe umieszcza się pośrodku rabaty, jeśli jest do niej dostęp z każdej strony, albo w miejscu, gdzie dotyka na przykład murku albo ściany budynku.