Jak zrobić lampion ze słoika i koronki?
Jak zrobić lampion ze słoika i koronki?
Faktem jest, że jesienne wieczory potrafią się nieraz nieznośnie dłużyć. Tak to już jest, że dni stają się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe. Coraz wcześniej robi się ciemno, więc trzeba spędzać czas przy świetle żarówek. Idealnym oświetleniem na późnojesienny oraz zimowy okres są lampiony. Światło świec od zawsze było czymś magicznym. Sama gra ich płomieni potrafi zmienić wnętrze nie do poznania. Skoro tęsknisz za latem i wieczorami, które można było spędzać na wolnym powietrzu, możesz sobie jakoś umilić czas oczekiwania na zmianę pór roku. Świece wydają się do tego idealnym narzędziem. Potrzebne będą ci jeszcze lampiony. Na ich stworzenie możesz poświęcić jeden z takich dłużących się w nieskończoność wieczorów, kiedy nie ma nic ciekawego w telewizji, a ty nie będziesz mieć jeszcze ochoty na sen. Takie niepozorne ozdoby potrafią umilić życie, a ich przygotowanie nie jest niczym trudnym. Tak naprawdę chodzi tu o połączenie słoika z koronką. A jak tego dokonać, dowiesz się z dalszej części tego tekstu.
Do przygotowania lampionu będą ci potrzebne:
Przygotowanie słoików
Każdy ze słoików, które chcesz użyć do zrobienia lampionów, musi być czysty. Jeżeli znajdują się na nich jakieś naklejki albo ślady po kleju, musisz się ich pozbyć. Najlepszym wyjściem będzie pozostawienie ich na około 20 minut w ciepłej wodzie. Po tym czasie wszystkie zabrudzenia powinny bez problemu zejść przy użyciu gąbki i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Każdy ze słoików wytrzyj do sucha.
Mierzenie obwodu słoika
Teraz sięgnij po metr krawiecki. Jeżeli nie posiadasz takiego w domu, możesz posłużyć się nitką i linijką – stary, sprawdzony sposób. Dokładnie odmierz obwód każdego ze słoików, które mają zostać zamienione w lampiony.
Docinanie koronki
Skoro masz już wymiary słoika, możesz przejść do następnego kroku. Jest nim docinanie koronki. Każdy z pasków powinien być o parę milimetrów dłuższy od obwodu słoika, na którym zostanie umieszczony.
Obrębianie i zszywanie końców koronki
Końce koronki mogą się snuć. Z tego powodu trzeba będzie jakoś je obrębić. Z pewnością jest to trochę pracochłonna metoda, ale o wiele efektowniejsza od opalania snujących się nitek. Sięgnij po maszynę i z jej pomocą obszyj oba końce materiału. Gdy skończysz, zszyj je ze sobą tak, by przypominały tubę.
Ubieranie słoików w koronkę
Właśnie z powodu tej tuby pisałam, że powinnaś zrobić parę milimetrów zapasu. Pokrowiec wykonany na styk może być niezwykle trudny do założenia na słoik. To właśnie musisz zrobić – ubrać szklany pojemnik w koronkę. Mając odrobinę miejsca – nie może być go jednak zbyt wiele, dosłownie milimetr lub dwa – bez problemu ci się to uda. Koronka otoczy słoik i nie spadnie z niego.
Efekt końcowy
Na koniec pozostało już tylko umieścić w lampionie źródło światła. Do każdego słoika włóż podgrzewacz w wersji LED, który świetnie sprawdza się przy szklanych ozdobach, gdyż nie nagrzewa ich. W ten właśnie sposób ukończyłaś swoje wspaniałe lampiony. Zapal je i ciesz się wspaniałą mozaiką, która pojawi się na ścianach twojego pokoju.