Jaka wykładzina dywanowa jest najlepsza?
Jaka wykładzina dywanowa jest najlepsza?
Wykładzina dywanowa jest bardzo atrakcyjnym elementem wykończenia naszego wnętrza. Ociepla i wycisza pomieszczenia, nadając im kameralny charakter. Na miękkiej wykładzinie może bawić się dziecko, a my możemy wygodnie odpoczywać. Ponieważ jednak zmiana takiego elementu aranżacji jest bardzo kłopotliwa, trzeba dobrze wybrać wygląd i rodzaj wykładziny, abyśmy potem byli z niej zadowoleni.
Wykładzina naturalna czy sztuczna?
Wykładziny dywanowe wykonuje się z włókien naturalnych, takich jak wełna czy trawa morska albo sztucznych. Czasem stosuje się mieszankę włókien naturalnych ze sztucznymi. Jeśli wykładzina wykonana jest z wełny, będzie doskonale wyciszać pomieszczenie. Taka podłoga jest miękka i ciepła, nie elektryzuje się i jest łatwa do czyszczenia. Zaletą wykładzin wykonanych z poliamidu jest ich odporność na ścieranie oraz to, że nie nasiąkają wodą, a więc łatwo zebrać rozlane płyny. Natomiast ich kolory dość szybko blakną. Wyjątkowo trwałe są wykładziny polipropylenowe, ale tworzą się na nich wgniecenia od ciężkich mebli.
Gdzie możemy położyć wykładzinę?
To, gdzie możemy położyć wykładzinę, zależy od materiału, z którego wykonano jej spód. Wykładziny ze spodem filcowym możemy położyć wszędzie. Można je łatwo przycinać i nie strzępią się. Wykładziny ze spodem z gąbki można układać jedynie na twardym podłożu, takim jak beton czy lastryko. Nie kładzie się ich na podłożu z lakierowanego drewna (deski, parkiet), bo gąbka wchodzi w reakcję z lakierem i się kruszy. Jeśli mamy w pomieszczeniu ogrzewanie podłogowe, powinniśmy wybrać wykładzinę ze spodem z juty, która jest odporna na wysokie temperatury. Oprócz juty naturalnej wykorzystuje się syntetyczną. Najdroższa i dlatego najrzadziej stosowana w mieszkaniach jest wykładzina ze spodem z gumy kauczukowej. Ma ona bardzo dobre parametry, chroni przed zimnem, tłumi hałas i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale nadaje się do układania jedynie na betonie. Z innymi rodzajami podłoża guma wchodzi w reakcję.
Rodzaj splotu
Bardzo ciepłe, miękkie i puszyste są wykładziny typu shaggy, czyli tak zwane włochacze. Doskonale nadają się do sypialni. Należy jednak starannie rozważyć, czy zdecydować się na ich położenie, jeśli mamy w domu zwierzęta – chyba że nie będą miały one wstępu do pomieszczenia, w którym leży taka wykładzina. Włochacze trudno czyści się z piachu, błota i sierści, a w przypadku zwłaszcza młodych zwierząt wykładzina może być narażona na zabrudzenie ich wydalinami. Do pokoju dziennego doskonale nadają się natomiast wykładziny pętelkowe (boucle). Są one miękkie i ciepłe, odporne na zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie wycierają się podczas chodzenia. Ich runo składa się z polipropylenu lub poliamidu i ma postać niewielkich pętelek. Ciekawą odmianą wykładziny pętelkowej jest scroll – w tym przypadku pętelki mają różną wysokość i powstaje ciekawy wzór.
Rozmiar
Wykładziny dywanowe sprzedaje się w rolkach o szerokości dwa, trzy, cztery oraz pięć metrów. Należy pamiętać, że cena na ogół podawana jest dla metra kwadratowego, a nie bieżącego, i wymarzona wykładzina może się okazać kilka razy droższa, niż nam się wydawało na początku. Szerokość należy dobrać tak, aby układać wykładzinę w miarę możliwości bez sztukowania – na łączeniach zawsze jest słabsza.
Wzór i kolor
Kolor oraz wzór wykładziny należy wybrać w sposób przemyślany. Po pierwsze, powinny pasować do aranżacji mieszkania, w tym do tapicerki oraz dekoracji okien. Po drugie, jeśli zdecydujemy się na duże wzory, podczas układania będą duże straty ze względu na konieczność dopasowania elementów wzoru. Po trzecie, wybór nietypowych, ekstrawaganckich wzorów jest ryzykowny – gdy taka wykładzina nam się sprzykrzy, trzeba będzie wykonać kosztowny remont.
Wykładzina dywanowa w płytkach
Wykładzina dywanowa w płytkach to bardzo ciekawe rozwiązanie. Jej układanie jest łatwiejsze. Można kupić płytki z różnym wzorem i tworzyć ciekawe desenie. Poza tym jeśli w przyszłości wykładzina się uszkodzi, łatwo będzie wymienić zniszczony fragment.