W jaki sposób opowiadać straszne historie na Halloween?
W jaki sposób opowiadać straszne historie na Halloween?
W czasie Halloween, w noc z dnia 31 października na 1 listopada, straszne historie są koniecznością. Warto zorganizować noc strachów z przyjaciółmi, zaprosić ich do siebie i siedząc wygodnie, w blasku świec snuć opowieść o duchach oraz mrożących krew w żyłach wydarzeniach. Są osoby, dla których snucie opowieści to naturalna rzecz, jednak nawet ci, którzy nie mają w tym praktyki, mogą w noc duchów zabłysnąć przerażającą opowieścią.
Wybierz historię
Zazwyczaj każdy zna przynajmniej jedną straszną historię, jednak przed opowiadaniem jakiejś w Halloween warto odpowiednio się przygotować i wybrać dłuższą oraz naprawdę przerażającą. Pomóc w tym mogą zarówno książki, jak i Internet, w którym łatwo znaleźć ciekawe horrory. Dobrze jest wiedzieć, jaki rodzaj opowieści lubią słuchacze – duchy, niewyjaśnione zjawiska, tajemnicze zniknięcia czy potwory czające się w lesie. Najlepiej wybrać historię, której nikt dotąd nie słyszał. Dzięki temu łatwiej będzie zainteresować słuchaczy przez dłuższy czas. W razie potrzeby można zmienić imiona bohaterów oraz dostosować okolicę do własnego miasta, da to wrażenie większej realności opowiadanej historii.
Stwórz atmosferę
Odpowiednia atmosfera sprawia, że horror wydaje się straszniejszy, niż jest w rzeczywistości. Zanim przystąpi się do opowiadania, warto zadbać o odpowiedni klimat. Zasłonić okna, wyłączyć światła, zostawić zapalone jedynie świeczki albo lampiony z dyni. Można poprosić gości, aby wyciszyli albo wyłączyli telefony, dzięki temu niespodziewany dźwięk nie zepsuje atmosfery. W zależności od tematyki opowieści można zrobić odpowiednie ozdoby do pokoju związane z historią: nietoperze, pajęczyny, skrzypiący bujany fotel, na którym siedzi wyglądająca strasznie lalka. Takie zabiegi wprowadzą słuchaczy w świat z opowieści jeszcze przed jej rozpoczęciem.
Wczuj się w rolę
Nie można opowiadać mrożących krew w żyłach historii normalnym lub bezbarwnym głosem. Należy wczuć się w rolę i modulować ton stosownie do wymogów opowieści. Jeżeli potrafi się dobrze panować nad głosem albo naśladować różne dźwięki, można mówić innym tonem przy każdej z postaci, które występują w historii. Takie zmiany będą przyciągać uwagę słuchaczy. Bardzo ważne jest opowiadanie nie za szybko, ale i nie za wolno. Trzeba wyczuć tempo historii i pamiętać o pauzach. Są one niezwykle istotne i pomagają stworzyć odpowiedni nastrój wśród słuchających.
Urozmaicaj historię
Im więcej dzieje się w samej historii, tym lepiej, jednak jeśli dodatkowo urozmaici się opowieść namacalnymi elementami, zrobi ona jeszcze większe wrażenie. Można przygotować sobie zestaw akcesoriów – gdy opowieść jest o duchach, przygotować prześcieradło i zakryć się nim, podświetlić twarz latarką, gdy opowieść o wampirach, przygotować sobie czarną pelerynę i sztuczne kły. Są to niewielkie drobiazgi, a sprawią, że zarówno opowiadający, jak i goście będą się dobrze bawić.