Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie jesienią?
Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie jesienią?
Jesienią, gdy jest deszczowo i chłodno, często nie ma się ochoty wychodzić na zewnątrz. Jednak właśnie w tym czasie należy ogród przygotować do następnego sezonu. Od tego, jak to zrobimy, będzie zależała kondycja roślin na wiosnę. Dlatego dla dobrego ogrodnika jesień to czas wytężonej pracy.
Porządki w ogrodzie
Przede wszystkim należy usunąć z naszego ogrodu wszelkie pozostałości roślin, które będą się rozkładać i mogą być źródłem chorób. Trzeba pozbyć się roślin jednorocznych i wyciąć uschnięte nadziemne części bylin. Usuwamy opadłe z drzew liście. Przycinamy drzewa oraz krzewy. Gałązki, uschnięte łodygi, zwiędłe liście i przekwitłe kwiatostany powinny się znaleźć na stercie kompostowej.
Sadzenie roślin
Wiele roślin, które chcemy uprawiać w swoim ogrodzie, powinno się posadzić jesienią. Są to przede wszystkim rośliny wieloletnie, które mają bulwy, cebule czy kłącza. Z roślin cebulowych jesienią trzeba posadzić między innymi czosnek olbrzymi, lilie, tulipany, szafirki i zawilce. Jesień to także czas sadzenia róż oraz bylin okrywowych, takich jak barwinek, funkia, dębik ośmiopłatkowy, rozchodnik. Sadzimy również drzewa i krzewy.
Zimowanie roślin
Rośliny należy zabezpieczyć przed mrozem. Części nadziemne owijamy w słomę albo w słomiane maty. Aby chronić korzenie, ściółkujemy podłoże wokół rośliny lub obsypujemy jej podstawę kopczykiem ziemi. W przypadku róż robi się to dopiero po pierwszych przymrozkach, żeby pędy zdrewniały. Warstwę ściółki układamy również na rabatach bylinowych. Jesienią wykopujemy cebule albo bulwy roślin, które nie zimują w gruncie (dalie, mieczyki, begonie bulwiaste).
Trawnik
Na jesieni trawę kosimy rzadziej, gdyż wolniej rośnie. Z trawnika przed zimą trzeba usunąć mech, suchą trawę, pozostałości po koszeniu, liście, które opadły z drzew. Można zastosować specjalny nawóz pielęgnacyjny do traw, wtedy trawnik będzie się lepiej prezentował w następnym roku.
Kompost
Jeśli w ogrodzie nie ma jeszcze sterty kompostowej, jesień to znakomita okazja, aby o tym pomyśleć. Podczas porządków w ogrodzie gromadzi się mnóstwo resztek roślinnych, które w czasie zimy ulegną rozkładowi i z odpadów przekształcą się w doskonały, bogaty w składniki mineralne naturalny nawóz, jakim jest kompost. Wystarczy wykopać dół, zgromadzić w nim odpady podlegające biodegradacji i nakryć folią na zimę. Trzeba pamiętać, aby na stercie kompostowej nie znalazły się chwasty z nasionami albo kłączami.
Oczko wodne
Odpowiednich zabiegów wymaga także oczko wodne. Trzeba usunąć z niego wszystkie resztki roślin oraz opadłe liście, aby nie dopuścić do ich gnicia i zakwaszenia wody. Można powierzchnię stawu zabezpieczyć siatką. Jeśli w stawie żyją ryby, należy zatroszczyć się o odpowiednie napowietrzenie wody zimą. W przypadku stawku przemarzającego do dna ryby trzeba odłowić i przenieść do zbiornika na przykład w piwnicy, a wodę spuścić.
Narzędzia ogrodnicze
Do zimy należy przygotować także narzędzia ogrodnicze. Powinny być oczyszczone z ziemi i fragmentów roślin, umyte, wysuszone i zabezpieczone przed korozją. Warto również wykonać konieczne naprawy oraz wymienić narzędzia całkowicie zużyte, by wiosną móc od razu przystąpić do prac w ogrodzie.