Jakie są popularne przesądy weselne i ślubne?
Jakie są popularne przesądy weselne i ślubne?
Ślub i wesele to nie tylko czas radości dla młodej pary, ale również okres, który pełen jest różnego rodzaju zwyczajów, tradycji i przesądów. Jest ich bardzo dużo. Część z nich znana jest w całym kraju, niektóre są charakterystyczne tylko dla określonego regionu. Wybierając się do ołtarza, by zawrzeć związek małżeński, warto zdawać sobie sprawę przynajmniej z niektórych z nich.
Miesiąc i dzień
Jednym z najbardziej popularnych przesądów jest ten związany z miesiącem, w którym odbędzie się ślub. Za szczęśliwe i wróżące pomyślność w małżeństwie uznawane są przede wszystkim te, które zawierają w sobie literę „R”. Nic więc dziwnego, że właśnie sierpień, wrzesień, czerwiec są popularnymi miesiącami przy ustalaniu daty ślubu. Jednak nie mniej istotnym jest dzień wydarzenia. W tym przypadku znowu działają stare przesądy, które mówią, że ślubu lepiej nie brać w poniedziałek, bo w poniedziałek nie warto zaczynać, ani w piątek, ponieważ piątek jest pechową porą. Z tego powodu większość ślubów odbywa się w soboty. Za szczęśliwy jest uznawany również dzień Bożego Narodzenia, za pechowy 1 kwietnia, czyli Prima Aprilis, ponieważ wtedy małżeństwo będzie nietrwałe.
Ślubna suknia
Ubranie panny młodej jest jednym z najbardziej związanych z przesądami ślubnymi. Przede wszystkim w stroju panny młodej powinno znajdować się coś białego, jako symbol czystości uczuć. Dawniej suknie ślubne były kolorowe i biel była tylko dodatkowym elementem np. w postaci broszki lub torebki, obecnie dominują suknie w kolorze bieli, białe welony, więc nie trzeba trudzić się dodatkami. Za to dodatkowym przesądem związanym z suknią jest to, że pan młody nie powinien oglądać jej przed ślubem, ponieważ może przynieść to nieszczęście w małżeństwie. Podobnie, nie powinna ona być przymierzana przez młodsze siostry i krewne panny młodej, gdyż może to sprawić, że nigdy nie wyjdą za mąż.
Symbole dobrobytu
Po wyjściu z kościoła goście obsypują nowożeńców ryżem, monetami lub cukierkami. Ryż ma być symbolem dostatku na nowej drodze życia, więc warto zebrać kilka ziarenek i zachować na pamiątkę. Obrzucanie monetami, najczęściej grosikami, ma zapewnić szczęście finansowe. Młoda para powinna zebrać wszystkie grosze, które zostały rzucone. Sypanie cukierków jest coraz rzadszym zwyczajem, jednak można dołączyć je do obrzucania pary ryżem. Cukierki jako słodkie smakołyki mają zapewnić małżeństwu słodki smak i właśnie takie życie.
Dwa kieliszki
Para młoda powinna zawitać do domu weselnego na końcu, kiedy wszyscy goście już będą na miejscu. Po ich przybyciu następuje powitanie – tradycyjnie chlebem i solą, co ma zapewnić dostatek. Jednak nowożeńcom podaje się również dwa kieliszki. Muszą wybrać po jednym i wypić do dna. Jeden z kieliszków zawiera wodę, drugi wódkę. Osoba, której dostanie się wódka, będzie rządzić w małżeństwie. Po wypiciu powinno się rzucić kieliszki za siebie, żeby stłukły się z hukiem, co związane jest z kolejnym przesądem – coś stłuczonego, szczęście w małżeństwie.