Jakie są sposoby leczenia hemoroidów?
Jakie są sposoby leczenia hemoroidów?
Problemy z hemoroidami mogą dopaść każdego, ponieważ każdy człowiek ma w okolicy odbytu poduszeczkowate skupiska żył. Zazwyczaj są one niewidoczne i nie powodują bólu, jednak jeśli żyły zaczynają rozszerzać się i nabrzmiewać, jest to powód do dalszej obserwacji, ponieważ stanowi początek hemoroidów. Występują one w postaci zewnętrznej i wewnętrznej, które charakteryzują się odmiennymi objawami, jednak jedne i drugie należy jak najszybciej zniwelować, ponieważ mogą być przyczyną bólu i dyskomfortu.
Kojące okłady
W łagodzeniu objawów hemoroidów mogą przynieść ulgę kojące kompresy. Jest kilka sposobów i składników do ich wykonania, więc można wybrać najlepszy dla siebie. Dodatkowo, każdy z nich jest prosty do wykonania. Pierwszy wymaga jedynie kostki lodu zawiniętej w chusteczkę i przyłożonej do odbytu. Drugim jest torebka zwykłej herbaty, którą można położyć w obolałym miejscu, zwłaszcza jeżeli występują krwawienia. W herbacie znajduje się tanina, która ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Do trzeciego sposobu potrzebny jest tampon, sok z dwóch ugotowanych cebul i 2 krople oliwy. Takim specyfikiem nasącza się tampon i przykłada go o odbytu.
Nasiadówki
Ulgę przy bolesnej postaci hemoroidów przynoszą również nasiadówki. Najczęściej wykorzystuje się do nich ziołowe mieszanki z kory dębu, rumianku, kasztanowca, szałwii albo z nadmanganianu potasu, czyli z tego wszystkiego, co wspomaga pracę układu krwionośnego. Żeby odpowiednio przygotować nasiadówkę, należy nalać do wanny ciepłej wody, która ma nie więcej niż 40 stopni Celsjusza, a jej wysokość nie przekracza 10 centymetrów. Przed wypełnieniem wanny należy przygotować wybraną mieszankę ziół, zaparzyć ją i przecedzić przez sitko do wody. Dopiero wtedy można usiąść w niej z podkurczonymi nogami. Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana, skuteczniejsze w leczeniu bólu i przykrych objawów są zimne nasiadówki połączone z polewaniem wodą ud i kolan.
Leczenie farmakologiczne
Okłady i ziołowe sposoby nie zawsze są w stanie usunąć przykre dolegliwości. W takiej sytuacji należy skorzystać z leczenia farmakologicznego, czyli z dostępnych w aptece maści, tabletek, czopków. Wiele z nich opartych jest na wyciągach ziołowych, np. z arniki lub kasztanowca. Hamują one ból i krwawienia oraz nie pozwalają na powstanie guzków albo opóźniają ich powstanie. Dodatkowo uszczelniają one naczynia krwionośne, zapobiegają stanom zapalnym oraz obrzękom. W zależności od stanu choroby warto zastosować odpowiedni lek. Gdy stan jest łagodny, najlepsze są czopki, a gdy poważniejszy – maści, które nie podrażniają dodatkowo.
Leczenie chirurgiczne
Gdy choroba hemoroidalna jest już bardzo zaawansowana i pojawiają się liczne bolesne guzki, wówczas konieczne może być leczenie chirurgiczne. Jest kilka metod usuwania hemoroidów w zależności od ich stanu i głębokości. Najpopularniejsze to: gumkowanie, laserowe usuwanie guzków i wycinanie. Gumkowanie polega na zaciskaniu gumowego pierścienia wokół guzków i wyciąganie z nich śluzu. Laserowe usuwanie wykorzystuje promieniowanie i ciepło w celu wysuszenia hemoroidów, aż do powstania niewielkich blizn, jest mniej bolesne, jednak hemoroidy mogą powrócić. Wycinanie jest przeznaczone dla bardzo ostrych postaci hemoroidów lub wewnętrznych i nawracających, polega na chirurgicznym usunięciu chorych elementów z okolicy odbytu.