Jakie uprawnienia daje karta parkingowa dla niepełnosprawnych?
Jakie uprawnienia daje karta parkingowa dla niepełnosprawnych?
Nie wszyscy ludzie są w pełni sprawni. Niektórzy z powodu choroby, wrodzonej lub nabytej, inni z powodu długotrwałej niepełnosprawności. Jeżeli ma się przy tym problemy z poruszaniem się, można postarać się o kartę parkingową dla niepełnosprawnych. Daje ona liczne uprawnienia, które znacznie poprawiają komfort jazdy do sklepu lub urzędu.
Posiadanie karty
Kartę wydaje się osobie, która nie jest całkowicie sprawna ruchowo. Wydanie odbywa się po uprzednim wypełnieniu odpowiedniego wniosku i jest płatne. Za jej wydanie odpowiadają władze miejskie adekwatne do miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Poza formularzami konieczne jest przedłożenie orzeczenia o niepełnosprawności, jej rodzaju oraz stopniu.Otrzymana karta musi zostać umieszczona na przedniej szybie, tak aby była dobrze widoczna w razie kontroli ze strony policji.
Przy problemach z ruchem
Nie każda niepełnosprawność jest tak samo oceniana, dlatego komisja przyznająca karty parkingowe rozpatruje je indywidualnie. Karta zostaje wydana tylko wtedy, gdy lekką lub średnią niepełnosprawnością – musi być możliwe prowadzenie pojazdu – dotknięte są narządy ruchu albo jest to schorzenie neurologiczne. W przeciwnym razie karta może nie zostać wydana starającej się o nią osobie.
Parkowanie samochodu
Najważniejszą zaletą karty parkingowej dla niepełnosprawnych jest możliwość parkowania w dogodnych miejscach. Dogodnych, czyli takich, które znajdują się jak najbliżej wejścia do budynku, np. supermarketu lub urzędu. Oszczędza to niepełnosprawnej osobie długiej i nieraz uciążliwej drogi przez parking.Miejsca przeznaczone dla niepełnosprawnych są dobrze oznaczone i zawsze znajdują się blisko frontu budynku.
Znaki drogowe
Karta pozwala również omijać niektóre znaki drogowe, jednak ze szczególną ostrożnością. Dotyczy to zarówno niepełnosprawnego kierowcy, jak i osoby, która akurat go wiezie – jeżeli właściciel karty nie jest w danej chwili w stanie prowadzić. Znaki możliwe do ominięcia to: zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, zakaz postoju, zakaz ruchu w obu kierunkach, strefa ograniczonego postoju.
W Unii Europejskiej
Karta parkingowa dla niepełnosprawnych jest ważna również na terenie całej Unii Europejskiej. Jednak ze względu na to, że poszczególne przepisy dotyczące takich osób mogą się różnić, warto przed wyjazdem zainteresować się, jakie prawa i możliwości ma się na terenie danego kraju. To znacznie ułatwi wyjazd.