Które rośliny są niebezpieczne dla kotów?
Które rośliny są niebezpieczne dla kotów?
Koty są niezwykle wrażliwe na substancje toksyczne, a jednocześnie bardzo ciekawskie i lubią się bawić. Dlatego szczególnie ważne jest, z jakimi roślinami mogą się zetknąć w domu czy podczas spaceru w ogrodzie. Kwiaty cięte, rośliny doniczkowe czy byliny na rabatach pięknie wyglądają i nie wydają się niebezpieczne. Kot podgryza liście, łodygi, kwiaty i bawi się nimi. Ta niewinna zabawa może skończyć się dramatycznie, nawet śmiercią zwierzęcia, wiele roślin zawiera bowiem silne toksyny, niebezpieczne dla kota. Najgorsze jest to, że nie od razu można dostrzec objawy zatrucia, a po ich wystąpieniu stan kota gwałtownie się pogarsza.
Zatrucie toksynami roślinnymi
Jeżeli twój kot stale wymiotuje, ma biegunkę i nie chce jeść, a do tego ma spuchnięty język i odbarwione dziąsła oraz bolesny brzuch – należy podejrzewać zatrucie rośliną. Symptomem potwierdzającym tę diagnozę są konwulsje. Co w takiej sytuacji powinieneś zrobić?
Trzeba jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Zapyta on na pewno, z jaką rośliną miał kontakt kot. Ustal to na podstawie wyglądu swoich kwiatów. Który wyraźnie został naruszony, pogryziony przez kota? Z której rośliny pochodzą pogryzione przez zwierzę liście? Znajomość gatunku rośliny jest konieczna, żeby właściwie zdiagnozować kota i ustalić terapię.
Nie każdy kontakt kota z rośliną zaklasyfikowaną jako trująca musi skończyć się śmiercią zwierzaka. Ale ponieważ może taki być, najlepiej usunąć takie rośliny z mieszkania. Warto pamiętać, że toksyczne mogą być także kwiaty cięte, a nie mamy wpływu na to, jaki bukiet przyniosą nam do domu goście. Osoby zaprzyjaźnione i w miarę tolerancyjne możemy poprosić, żeby nas kwiatami nie obdarowywały, a jeżeli już, to niech wybiorą gatunki bezpieczne dla kotów.
Rośliny doniczkowe
Niebezpieczne dla kota są takie popularne rośliny jak bluszcz, aloes, geranium, fikus, filodendron, dracena czy hortensja. Jeżeli kot zetknie się z difenbachią, może zatruć się liśćmi. Bardziej jednak niebezpieczna jest opuchlizna, spowodowana kontaktem z ostrymi igiełkami szczawianu wapnia występującymi w miąższu tej rośliny. Jeśli spuchnie kotu język, podniebienie czy gardło, może się udusić. Silne zatrucie może spowodować popularna gwiazda betlejemska, która pojawia się w naszych domach z okazji świąt. Jeśli mieszka z nami kot, lepiej zrezygnujmy z tej ozdoby. Popularny i ozdobny filodendron też jest bardzo niebezpieczny. Zawarte w tej roślinie toksyny powodują uszkodzenie nerek.
Kwiaty cięte
Toksyczne są liczne rośliny dekoracyjne służące do ozdabiania bukietów, na przykład wilczomlecz, ostrokrzew czy jemioła. Szczególnie jednak niebezpieczne są lilie – trujące są liście, łodygi i kwiaty. Wystarczy mały kawałek rośliny, by toksyny nieodwracalnie uszkodziły nerki zwierzęcia. Toksyny te działają niesłychanie szybko – po upływie doby nie można już zwierzęcia uratować. Tak więc nie daj się zwieść urokowi tego kwiatu. Jeśli mieszka z tobą kot, w twoim domu nie ma miejsca dla lilii i liliowatych.
Poza domem
Bardzo niebezpieczna dla kota jest popularna konwalia majowa z grupy liliowatych. Zawarte w tej roślinie toksyny są podstępne. Początkowe objawy zatrucia ustępują, a kiedy pojawią się ponownie, nerki są już uszkodzone w sposób nieodwracalny i zwierzę umiera z powodu zatrzymania produkcji moczu, na ogół w ciągu pięciu dni.
Groźny zarówno dla kotów, jak i psów jest kasztanowiec. Toksyczne są wszystkie części rośliny. W przebiegu zatrucia pojawiają się krwawe wymioty, gorączka, ślinotok, zaburzenia oddechowe. Jeśli wyprowadzasz swojego kota w mieście na spacer w szelkach, nie pozwól mu zbliżać się do kasztanowca ani bawić się liśćmi czy kasztanami. Można uratować zwierzę, wywołując wymioty, ale należy to zrobić nie później niż dwie godziny od zatrucia.
Bardzo groźny jest również bluszcz. Najbardziej toksyczne są liście i jagody. Zatrucie powoduje zaburzenia pracy układu nerwowego – kot ma drgawki, zaburzenia świadomości i kłopoty z oddychaniem. Kota można uratować, usuwając z jego przewodu pokarmowego spożyte kawałki rośliny. Podaje się leki wymiotne i węgiel. Należy także zapobiegać odwodnieniu.