Jak urządzić kuchnię w stylu wiktoriańskim?
Jak urządzić kuchnię w stylu wiktoriańskim?
Wystrój kuchni niczym z lat wiktoriańskich? Dlaczego nie! Bierz pod uwagę przeznaczenie tego pomieszczenia – przecież kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Tutaj wspólnie przygotowujemy posiłki, jemy, zmywamy, rozmawiamy, robimy przetwory, pieczemy świąteczne ciasta. To przede wszystkim miejsce spotkań całej rodziny. Dlatego też dobrze byłoby, aby była ona urządzona mile i przytulnie. Aranżacja powinna w pełni zachęcać do spędzania w niej czasu, do kreatywnego myślenia, rozmów. Jeśli więc planujesz zmiany w kuchni i nie nastawiasz się na minimalizm i surowość – postaw na styl wiktoriański. Dominują w nim bogate zdobienia, wzory i ornamentyka, co nadaje całości niepowtarzalnego klimatu i klasy. Aż miło tu przyjść, aż nie chce się wychodzić!
Kolory i podłoga
Zacznijmy od dobrania odpowiedniej kolorystyki. Jeśli decydujesz się na styl wiktoriański, zrezygnuj z mocnych, intensywnych kolorów. Postaw na odcienie żółtego i zielonego – jednakże barwy te nie powinny być absolutnie jaskrawe, ale wyciszone. Farby do ścian zakup połyskliwe lub półmatowe – matowe nie były wówczas wcale popularne. Trzymajmy się ram estetycznych, jakie wyznaczała nam ówczesna epoka. Na podłogę koniecznie połóż naturalne drewno – w tym wypadku idealnym wyborem będzie dąb – lub płytki w równie stonowanych co ściany barwach. Beże, żółcie, wanilia – to najlepsze odcienie dla podłogowych płytek. Pamiętaj, że są one o wiele latwiejsze w utrzymaniu – szczególnie jeśli chodzi o kuchnię – niż podłogi z drewna czy paneli.
Drewno, marmur…
Dobrze byłoby, aby jak najwięcej mebli i dodatków w Twojej nowej kuchni zrobionych było z naturalnego drewna. Unikaj sklejki czy płyt. Szafki powinny być sporych rozmiarów, dość stabilne, masywne. Ładnie wyglądają i dość lekko prezentują się, gdy mają nieco zaokrąglone kształty. Dobrze, gdy oprócz zwykłych szafek, zawiesisz także otwarte półki, na których będzie można wyeksponować jakieś ładne serwisy czy naczynia. Blaty powinny być także ciężkie i masywne – w tym wypadku również sprawdzi się naturalne drewno, choć może być również marmur. Meble opatrz wykwintnymi uchwytami – w kształcie płatków, kwiatów, liści – motywy powinny być przede wszystkim bardzo duże, widoczne.
Stół, krzesła i dodatki
Planujesz wstawić do kuchni stół? Jeśli tak, to wybierz okrągły lub w kształcie elipsy. Krzesła winny być masywne, eleganckie, w całości wyściełane. Ramy i nogi powinny mieć zdobienia. Najlepiej byłoby, aby na stole leżał obrus z frędzlami. Zaopatrz się także w sprzęty stylizowane – okrągły dzbanek do wody czy masywny ekspres do kawy idealnie wpiszą się w tworzący się już wiktoriański klimat. Mile widziane złocone świeczniki czy patera z owocami. Na półki postaw zdobione w kwiaty pojemniczki na przyprawy. Całości idealnie dopełni masywny, kuty z żelaza żyrandol i biała firanka w drobne kwiatuszki w oknie.